Kobaylarda amigdalinin elektrokardiyogram ve kan oksit düzeyine etkisi
The effect of amygdalin on electrocardiogram and blood nitric oxide levels in guinea pigs
  1. Tez No: 193736
  2. Yazar: SADETTİN MEHMET SOYLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MELTEM ŞİRELİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoloji, Veteriner Hekimliği, Physiology, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
ÖZETKobaylarda Amigdalinin Elektrokardiyogram ve Kan Oksit Düzeyine EtkisiBu araştırmada amigdalinin kobaylarda elektrokardiyogram ve kan nitrik oksit (NO) düzeyleriüzerine etkileri incelendi.Çalışmada 3-5 aylık, 400-600 gram ağırlığında 32 erkek, albino kobay kullanıldı.Hayvanlar bir kontrol ve geri kalan üç grup deney grupları olacak şekilde dört grubaayrıldı. Tüm hayvanların tartımı yapıldıktan sonra kontrol grubuna mide sondası yardımıylaağızdan 1 ml distile su verildi. II. gruba 50 mg/kg, III. gruba 100 mg/kg, IV. gruba 200 mg/kgdozunda, distile su içerisinde çözündürülmüş olan amigdalin, tek doz olacak şekilde yinesonda aracılığı ile mideye verildi. lacın verilmesinin üzerinden bir saat geçtikten sonraelektrokardiyografi çekimleri yapıldı ve hemen arkasından serum NO miktarını belirlemekamacıyla kanları alındı. Nitrik oksit konsantrasyonları spektrofotometrik yöntem kullanılarakbelirlendi.Serum NO düzeyleri, kontrol grubunda 15,82 ± 1,93 µmol/l, II. grup olan 50 mg/kgamigdalin grubunda 21,82 ± 1,13 µmol/l, III. grup olan 100 mg/kg amigdalin grubunda 24,97± 1,89 µmol/l ve IV. grup olan 200 mg/kg amigdalin grubunda 31,29 ± 2,93 µmol/l olarakbelirlendi. Serum NO miktarının kontrol grubuna göre sırasıyla II., III. ve IV.
Özet (Çeviri)
SUMMARYThe Effect of Amygdalin on Electrocardiogram and Blood Nitric Oxide Levels in GuineaPigsIn this study the effects of amygdalin on electrocardiogram and blood nitric oxide (NO) levelsin guinea pigs were investigated.The study subjects were 32 male, albino guinea-pigs aging between 3 and 5 monthsand weighing between 400 and 600 grams.Animals were randomly assigned to one control and three experiment groups. Guineapigs were weighted at the beginning of the experiment. One mililiter distilled water was givenvia oral route, using gastric catheter to the control group. One doses of 50 mg/kg, 100 mg/kgand 200 mg/kg amygdalin dissolved in distilled water were given to the second, third andfourth groups using gastric cathater. One hour after the drug administration,electrocardiography measurements were recorded and simultaneously the blood samples werecollected in order to determine the serum NO levels. The serum NO levels were determinedusing spectrophotometric method.The observed serum NO levels were 15,82 ± 1,93 µmol/l in the control group, 21,82 ±1,13 µmol/l in the second group (50 mg/kg amygdalin), 24,97 ± 1,89 µmol/l in the third group(100 mg/kg), and 31,29 ± 2,93 µmol/l in the fourth group (200 mg/kg). As the group numbersincreases, the observed serum NO levels were also increased.