Aile içi iletişimin ergenin duygusal sağlığına etkisi (Keçiören İlçesi örneği)
Influence of inter family communication to emotional health of adolescence (Keçiören sample)
  1. Tez No: 193779
  2. Yazar: SULTAN ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RUHİ SELÇUK TABAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Sağlık Eğitimi, Education and Training, Psychology, Health Education
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Aile çi letişimin Ergenin Duygusal Sağlığına EtkisiBu araştırma kontrollü öntest-sontest modele dayalı deneysel bir çalışmadır.Araştırmanın evrenini Ankara li Keçiören lçesi'nde yer alan Kuyubaşı lköğretimOkulu sekizinci sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. Öğrenci sayıları aynı olan sınıflarküme örnekleme yöntemi ile seçilmiş ve 8-B sınıfı eğitim grubunu, 8-D sınıfı isekontrol grubunu oluşturmuştur. Eğitim grubunun ailelerine üç gün boyuncaprogramlı bir“aile içi iletişim eğitimi”verilmiş ve ailelerin tamamının verileneğitime devam etmesine çalışılmıştır. Sınıf ortamında anket uygulanarakgerçekleştirilen çalışmada 8-B sınıfından 50, 8-D sınıfından 50 öğrenci olmak üzeretoplam 100 öğrenciye ve 8-B sınıfından da 50 veliye ulaşılmıştır.Araştırmanın bağımsız değişkeni öntest ve sontestler arasında eğitimgrubuna verilen“aile içi iletişim eğitimi”etkinliğidir. Araştırmanın temel amacıergenlerin aile içi iletişimleri ile duygusal sağlıkları arasındaki ilişkinindeğerlendirilmesidir. Bu nedenle her iki gruba da başlangıçta anne-baba-ergenilişkileri envanteri ergen formu ve duygusal iyilik hali değerlendirme anketi öntestolarak verilmiş, eğitim grubu öğrencilerinin anne-babaları 3 gün boyunca programlıbir“aile içi iletişim eğitimi”almış, kontrol grubunun anne-babaları ise bu süreiçinde hiçbir işleme tabi tutulmamıştır.
Özet (Çeviri)
Influence of Inter Family Communications to Emotional Health of AdolescenceThis research is an experimental study based on pretest- final test controlledmethod. The population of this study consists of 8th grade students of KuyubaşıPrimary School in Keçiören District in Ankara City. The classes with the sameamount of students are chosen with the group sampling method and the 8-B classcomposed the training group, the 8-D class composed the control group. Aprogrammed education for ?Communication within the Family? was given to thefamilies of the training group during three days. A questionnaire has beenconducted in the class, through this questionnaire, the study has reached to 100students at total, 50 students was from class 8-B and the other 50 students was fromclass 8-D and also the study reached to 50 parents from class 8-B.The independent variable of the study is the ?communication within thefamily education? activity which was performed with the education group duringthe pretest and final tests. Evaluating the relation between the emotional health ofthe adolescents and their communication within the family is the main goal of thisresearch. Therefore, a mother-father-adolescent relations inventory form andemotional well being evaluation questionnaire was given as pretest, a programmed?communication within family? education was given to the parents of the educationgroup during three days, the parents of the control group didn?t take any kind ofeducation programs during this period.