Deneysel aortik iskemi reperfüzyon modelinde akciğer hasarı üzerine eritropoetinin etkisi
The effect of erythropoietin on lung injury in the model of experimental aortic ischemia reperfusion
- Tez No: 193913
- Danışmanlar: DOÇ.DR. HÜSEYİN OKUTAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
ÖZETAmaç: Bu çalışmanın amacı, rat infrarenal abdominal aortasında oklüzyon-reperfüzyonsonrası akciğerlerde oluşan iskemi-reperfüzyon hasarına eritropoetinin etkisini araştırmaktır.Materyal ve Metod: Yirmi dört adet Wistar-Albino rat rastgele ve eşit sayıda (n=8) olmaküzere üç gruba ayırıldı. Kontrol grubunda laparotomi ve infrarenal abdominal aorta ( AA)diseksiyonu yapıldı ancak oklüzyon uygulanmadı. Aortik iskemi reperfüzyon (A R) grubundaAA diseksiyonu yapıldı, AA' ya kros-klemp konularak 30 dakika iskemi ve kros-klempkaldırılarak 60 dakika reperfüzyon gerçekleştirildi. A R + Eritropoetin (Epo) grubunda iseAA'ya kros-klemp konularak 30 dakika iskemi ve 60 dakika reperfüzyon uygulandı, kros-klemp kaldırılmadan 5 dakika önce 1000 Ü/kg dozda subkutan yolla Epo verildi. Ratlarsakrifiye edildi ve rat akciğer örneklerinde biyokimyasal yöntemlerle malondialdehit (MDA)düzeyleri, süperoksit dismutaz (SOD), katalaz (KAT) ve glutatyon peroksidaz (Gprx)aktiviteleri ölçüldü.
Özet (Çeviri)
SUMMARYPurpose: The purpose of this study is to examine the effect of erythropoietin on ischemiareperfusion injury in lungs occuring after occlusion -reperfusion of infrarenal abdominal aortain rat.Material and Method: Twenty four Wistar-Albino rats were randomized in equal numbers(eight per group) into three groups. Control group underwent laparotomy and dissection of theinfrarenal abdominal aorta ( AA) without occlusion. Aortic ischemia reperfusion (A R) groupunderwent dissection of the AA, and then ischemia and reperfusion were done by clampingof the AA for 30 min and declamping of the AA for 60 min, respectively. A R+erythropoietin (Epo) group underwent ischemia and reperfusion by clamping of the AA for30 min and declamping of the AA for 60 min, respectively, and 1000 Ü/kg Epo was givensubcutanously 5 min before declamping of the AA.