İskemi-reperfüzyon sonrası rat retinasında oluşturulan apoptozun kaptopril ve iloprost ile önlenmesi
Prevention of ischemia-reperfusion caused apoptosis in rat retinas by captopril and iloprost
  1. Tez No: 193968
  2. Yazar: SÜLEYMAN AKSOY
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MERAL OR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışmada kaptopril ve iloprostun antioxidan ve antiapoptotik etkinliklerini iskemikrat retinasında immunohistokimyasal olarak çalışmayı amaçladık. Bir anjiyotensin konvertingenzim inhibitörü olan kaptopril kardiyovasküler ve renal fonksiyon bozukluklarınıntedavisinde sıklıkla kullanılmaktadır. loprost ise sitoprotektif ve vazodilatör etkilere sahipsentetik bir prostasiklin analoğudur. Her iki ilacın doku koruyucu özellikleri özelliklemiyokard ve endotel hücrelerinde araştırılmış olsa da iskemi-reperfüzyon sonrası retinadakiantiapoptotik özellikleri tam anlamıyla bilinmemektedir.Kaptopril ve iloprostun antiapoptotik özelliklerini belirlemek için ratlarda her ikitaraflı karotid arter ligasyonu ile 30 dakikalık iskemiyi takiben 90 dakikalık reperfüzyonsağlanmıştır. şlem sırasında kaptopril ve iloprost enjeksiyonları yapılmıştır. Kaspaz 8, 9 ve 3aktiviteleri ışık mikroskobu kullanılarak değerlendirildi. .Kontrol grubuyla kıyaslandığında iskemi reperfüzyon grubundaki ciddi retina hasarıçalışılan tüm kaspaz aktivitelerindeki artış ile belirlendi. Kaptopril belirgin olarak kaspaz-8aktivitesini azaltmakta ancak kaspaz-9 yolağı üzerinde herhangi bir etkinliği olmamaktadır.loprost ise her üç kaspaz aktivitesini de belirgin olarak azaltmaktadır.Sonuçlarımız iloprostun retinayı iskemi reperfüzyon hasarıyla oluşturulanapoptozisten koruduğu ancak kaptoprilin bu etkisinin kısmi olduğunu veya hiç koruyucuetkisinin olmayacağını göstermektedir. Bu yönüyle bakıldığında iloprost retina hastalıklarınıntedavisinde tercih edilebilecek bir ilaç olabilir. Fakat bunu kesin olarak belirlemek için çokdaha geniş çalışmalara gerek vardır.
Özet (Çeviri)
In this study, we aimed at studying antioxidant and antiapoptotic properties ofcaptopril and iloprost in ischemic rat retina by using immunohistochemistry. Captopril is aninhibitor of angiotensin converting enzyme which is widely used for regulation ofcardiovascular and renal functions. Iloprost is a synthetic prostacyclin which hascytoprotective effects, and leads to vasodilation in blood vessels. Despite the fact that anumber of studies have focused on tissue protective effects of both drugs in myocardial andendothelial cells, antiapoptotic properties of both captopril and iloprost during retinalischemia-reperfusion injury remain unclear.To determine antiapoptoric properties of captopril and iloprost, a 30-minute ishemiafollowed by a 90-minute reperfusion was created by bilateral ligation and release of carotidarteries. During this process, captopril and iloprost were injected. Retinal tissue collectedfrom euthanized animals were subjected to immunohistochemistry. Caspase 8, 9 , and 3activities were measured. Evaluation of stained tissues were performed under lightmicroscopy.In comparison to controls, ischemia-reperfusion resulted in a severe injury in retinaltissues as assessed by increased caspase activities in all caspases tested. Captopril inhibiteddramatically activity of caspase-8 whereas it did not have any effect on caspase-9 dependentpathway of apoptosis. In contrast, ilprost decreased remarkably activities of all three caspases.In conclusion, our results indicated that while iloprost may protect and rescue retinafrom apoptosis, protection of captopril was only partial, and may not rescue retinal tissuesfrom apoptosis as a result of ischemia-reperfusion injury. In this respect, iloprost may beprefered as a drug of choise in treatment of retinal diseases. However, extensive studies arealso required to make a final conclusion.