Doğumsal kalp hastalığı olan çocukların ebeveynlerinin ruhsal sıkıntı ve umutsuzluk düzeyleri ile algıladıkları sosyal destek arasındaki ilişki
The relationship between the perceived social support and distress and hopelessness levels of the parents who have children with congenital heart diseases
- Tez No: 194165
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYDA ÇELEBİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışma, doğumsal kalp hastalığı olan çocukların ebeveynlerinin ruhsal sıkıntı,umutsuzluk ve sosyal destek düzeylerini saptamak, etkileyen faktörleri belirlemek veruhsal sıkıntı, umutsuzluk düzeyleri ile aileden algıladıkları sosyal destek arasındakiilişkiyi değerlendirmek amacıyla tanımlayıcı ve ilişki arayıcı olarak yapılmıştır.Araştırma, 10 Aralık 2004-30 Nisan 2005 tarihleri arasında Atatürk ÜniversitesiSüleyman Demirel Tıp Merkezi Yakutiye Araştırma Hastanesi Çocuk Sağlığı veHastalıkları Ana Bilim Dalı Çocuk Kardiyoloji polikliniğine başvuran, doğumsal kalphastalığı olan çocukların 132'si anne, 130'u baba olmak üzere 262 ebeveyni ileyürütülmüştür.Veriler soru formu, Ruhsal Belirti Tarama Ölçeği (somatizasyon, anksiyete,depresyon alt boyutları), Beck Umutsuzluk Ölçeği ve Aileden Algılanan Sosyal DestekÖlçeği (ASD/AL) ile toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde; yüzdelik dağılımlar,varyans analizi, bağımsız gruplarda t testi, Pearson korelasyon analizi, Kruskal Wallisvaryans analizi kullanılmıştır.Çalışma kapsamına alınan anne ve babaların ruhsal sıkıntı puan ortalamaları (GSI)sırasıyla 1.48±0.43, 0.82±0.35 olarak; umutsuzluk puan ortalamaları 9.71±3.61,7.20±3.20; aileden algılanan sosyal destek puan ortalamaları 10.83±6.61, 14.02±4.67olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The relationship between the perceived social support and distress andhopelessness levels of the parents who have children with congenital heart diseases.This study was carried out as a descriptive and relation seeker one in order todetermine the distress, hopelessness and social support levels of the parents whosechildren have congenital heart disease, to find out the factors affecting and to evaluatethe relationship between the distress, hopeessness and the social support perceived fromthe family.The study was carried totalyon 262 parents, 132 of whom were mothers and 130of whom were fathers of the children with congenital heart disease who applied toAtatürk University Süleyman Demirel Medicine Center Yakutiye Research Hospital,Children Cardiology Polyclinic of Department of Children Health and Diseases betweenDecember 10 th., 2004 and April 30 th., 2005.The data were collected through questionnaire form, Symptom Check List(somatization, anxiety, depression sub-scale), Beck Hopelessness Scale and SocialSupport Perceived from the Family Scale. In the evaluation of the data were usedpercentage distribution, variance analysis, t-test in independent groups, Pearson?scorrelation analysis and Kruskal Wallis variance analysis.The distress mean points (GSI ) of the mothers and fathers included were foundrespectively as 1.48±0.43, and 0.82± 0.35; the hopelessness mean points 9.71±3.61,7.20±3.20; the social support perceived from family mean points 10.83±6.61,14.02±4.67.