Bir üniversite yerleşkesinde rekreasyon ihtiyacı ve planlanması (Umuttepe örneği)
The recreation need and planning in a university campus (Umuttepe sample)
  1. Tez No: 194174
  2. Yazar: TUNCAY ERENCİ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ZEKİYE BAŞARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
B R ÜN VERS TE YERLEŞKES NDE REKREASYON HT YACI VEPLANLANMASI (UMUTTEPE ÖRNEĞ )Tuncay ERENCÖZETAraştırmada Kocaeli Üniversitesi Umuttepe yerleşkesi incelenmiştir.Araştırmada yerleşkede bulunan, (n=1104) öğrenci, (n=56) öğretim elemanı, (n=7)idareci, (n=41) memur olmak üzere, toplam (n=1208) kişi denek olarak katılmıştır.Araştırma inceleme, araştırma yöntemiyle yapılmıştır. Bilgi toplama aracı olarakanket tekniği kullanılmıştır. Konuyla ilgili literatür çalışması yapıldıktan sonra,kullanılmak üzere bir anket geliştirilmiştir. Anket, kimlik bilgileri, kişilerinyerleşkedeki serbest zamanının tespiti, etkinlik öncelikleri, rekreasyon veorganizasyonu ile ilgili soruları içermektedir. Elde edilen veriler Windows ortamındaSPSS paket programı kullanılarak istatistik işlemler uygulanmıştır. statistikselişlemler olarak Tek Örneklem Ki-Kare Testi ve Ki-Kare Bağımsızlık Testi işlemleriuygulanmıştır. Uygulamada özet olarak; yerleşke dışında serbest zamanetkinliklerine katılım davranışı gösterenlerin ve yerleşke dışında serbest zamanetkinliklerine katılım davranışı göstermeyenlerden bir bölümünün, yerleşkederekreasyon organizasyonları olması halinde bu etkinliklere iştirak edecekleri, serbestzaman etkinliklerini organize eden ve uygulayan bir grubun olmasının yerleşkedekiorganizasyonlara katılımı arttıracağı, serbest zaman etkinliklerine iştirak etmedavranışının konuma, yaşa ve cinsiyete göre farklılık göstermediği, serbest zamanetkinliklerinin zararlı alışkanlıkların edinilmemesinde etkili olduğu, serbest zamanetkinlikleri sağlığa ve çalışma performansına olumlu etki gösterdiği, serbest zamanetkinliklerine katılımda ekonomik ve kültürel etmenlerin etkilerinin olduğu, farklıbölümlerdeki kişilerin etkinlik tercihleri birbirinden farklı olduğu sonucunaulaşılmıştır.Denekler; başta fiziksel olmak üzere, sosyal, ruhsal ve toplumsal etkinliklerirekreasyon ihtiyacı olarak göstermişlerdir. Buna uygun olarak bir rekreasyonyönetim şeması oluşturulmuş ve Umuttepe yerleşkesine; (büyük) rekreasyon yönetimmerkezi, küçük rekreasyon merkezi, su sporları merkezi, kapalı spor salonları, açıkspor alanları ve bu alanlar ve merkezlerde yapılması düşünülen faaliyetleryerleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
THE RECREATION NEED AND PLANNING IN A UNIVERSITY CAMPUS(UMUTTEPE SAMPLE)Tuncay ERENCABSTRACTIn this research, Kocaeli University?s Umuttepe campus was searched. 1208people who are in Umuttepe campus were joined this research.1104 were students,56were instructors,7 was manager,41 was official.This research was done withresearch method.The inquiry technique was used.After doing a literature study,theinquiry was developed to use it.The inquiry includes the id information,to find thepeople?s free time in the campus,the priorities of the activity,the questions aboutrecreation and its organization. The data was applied by using SPSS packageprogramme with Windows statistically.The single modeling Ki-Kare test and Ki-Kare independence test were applied. In a summary, We found that the people jointhe recreation activities which are done out of the campus can join campus?activities if the campus make it possible.The people who don?t join the activities outof the campus can join the campus? activities.If any of the groups applies ororganises the activities in the campus,the participation increases due to this.Joiningthe free time activities behaviour doesn?t make any difference according to theposition,age and gender.The free time activities prevent the harmful habits.It haspositive effects on the health and working performance. Economical factors areeffective on joining the free time activities.The culturel factors are effective onjoining the free time activities.The activity preferences of the people in differentdepartments are different from each other.The subjects show the social, psychological and especially the physicalactivities as a recreation need. According to this,recreation management diagram wasdone and in Umuttepe Campus;(big)recreation management center,small recreationcenter, water sports center, indoor sports saloons, outdoor sports saloons and theactivities that are planned in these fields and centers have been placed .