Klinik örneklerden izole edilen klebsiella pneumoniae türlerinde genişlemiş spektrumlu beta laktamaz varlığının moleküler tekniklerle araştırılması.
Detection of extended spectrum beta lactamase presence with molecular techniques at klebsiella pneumoniae species that isolated from clinical samples.
  1. Tez No: 194228
  2. Yazar: SELDA ÖZGEN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MELAHAT KURTULUŞ ÜLKÜER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
TEZ KONUSU: KLINIK ÖRNEKLERDEN ZOLE EDILEN KLEBSIELLAPNEUMONIAE TÜRLERINDE GENIŞLEMIŞ SPEKTRUMLU BETALAKTAMAZ VARLIĞININ MOLEKÜLER TEKNIKLERLEARAŞTIRILMASIÖĞRENC N N ADI VE SOYADI: SELDA ÖZGENTEZ DANIŞMANININ ADI VE SOYADI: YRD. DOÇ. DR. MELAHATKURTULUŞ ÜLKÜERANAB L M DALI: FARMASÖTIK MIKROBIYOLOJIYILI: 2007STATÜSÜ: YÜKSEK L SANS TEZGenişlemiş spektrumlu β-laktamazlar Klebsiella pneumoniae'de yaygın olarak bulunur. SHV tipi β-laktamazları kodlayan genlerdemeydana gelen mutasyonlar çeşitli blaSHV varyantlarının oluşmasına nedenolur.Direnç genlerini taşıyan suşların rutin yapılan mikrobiyolojiktestlerin yanı sıra daha duyarlı olan moleküler teknikleri kullanarak tespitedilmesi önemlidir. Klebsiella pneumoniae izolatlarında GSBL' lerin varlığırestriksiyon site insersiyon-PZR (RSI-PCR) yöntemiyle incelenmiş ve GSBLvaryantları tespit edilmiştir. Basit ve hızlı bir teknik olan RSI-PCR tekniğiKlebsiella pneumoniae izolatlarındaki nokta mutasyonlarınınbelirlenebilmesi için SHV β-laktamaz geninin 179. pozisyonundaki aminoasiti etkileyen mutasyonları belirleyen primer çifti kullanılmış ve tek birrestriksiyon enzimiyle bu bölgede mutasyon taşıyan varyantlar gösterilmiştir.53 Klebsiella pneumoniae izolatından 41' i HinfI enzimi ilekesilmiştir. Bunlardan 23' ünün blaSHV-6, blaSHV-8 ve blaSHV-24 varyantıolduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
TEZ KONUSU: DETECTION OF EXTENDED SPECTRUM BETALACTAMESE PRESENCE WITH MOLECULAR TECHNIQUES ATKLEBSIELLA PNEUMONIAE SPECIES THAT ISOLATED FROMCLINICAL SAMPLESÖĞRENC N N ADI ve SOYADI: SELDA ÖZGENTEZ DANIŞMANININ ADI VE SOYADI: YRD. DOÇ. DR. MELAHATKURTULUŞ ÜLKÜERANAB L M DALI: FARMASÖTIK MIKROBIYOLOJIYILI: 2007STATÜSÜ: YÜKSEK L SANS TEZSHV Extended Spectrum β-lactamases are widely present inthe species of Klebsiella pneumoniae. The mutations that occurs in SHVExtanded Spectrum β-lactamases causes new SHV variants.It?s important that determine the isolates that carrying ofresistance genes using more sensitive molecular techniques besides theroutine microbiological tests. Presence of ESBL in Klebsiella pneumoniae andESBL variants was detected by RSI-PCR technique. Restriction siteinsertion-PCR (RSI-PCR) is a simple, rapid technique for detection of pointmutations at Klebsiella pneumoniae. Mismatch primers were designed todetect mutations affecting amino acids at positions 179 and variants carryingmutation have been showed with only one restriction enzyme.41 of the 53 Klebsiella pneumoniae isolates were digested byHinfI restriction enzyme. 23 of them were determined blaSHV-6, blaSHV-8 andblaSHV-24 variants.