Amoksisilin' in insan plazmasında HPLC ile miktar tayini yöntemi ve validasyonu
Quantitative determination and validation method of amoxicillin in human plasma by HPLC
- Tez No: 194238
- Danışmanlar: PROF.DR. TUNCEL ÖZDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Kimya, Pharmacy and Pharmacology, Chemistry
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
TEZ KONUSU: Amoksisilin' in nsan Plazmasında HPLC ile Miktar Tayini Yöntemive ValidasyonuADI -SOYADI: Hatice Demet ÇEL KTEZ DANIŞMANI: Prof. Dr. Tuncel ÖZDENANAB L M DALI: Eczacılık Fakültesi, Farmasötik Kimya Anabilim DalıYILI: 2007STATÜSÜ: Yüksek LisansÖZETBu çalışmada, antibakteriyel ilaçlar içerisinde önemli bir yere sahipbir β-laktam antibiyotiği olan penisilin türevi amoksisilin etkin maddesinin insanplazmasında HPLC yöntemiyle miktar tayini yöntemi geliştirilmiştir.Plazmadaki amoksisilin sıvı-sıvı ekstraksiyon yöntemi ile organikçözücü sitemi içine alınmış, HPLC ve floresans dedektör kullanılarak miktar tayiniyapılmıştır. Miktar tayininde dedektör eksitasyon için 355 nm, emisyon için 435nm' ye; kolon sıcaklığı ise 40 0C' ye ayarlanmıştır. Hareketli faz akış hızı 1 mL/dakolup toplam analiz süresi 10 dakikadır. Yöntemde iç standart olarak ampisilinkullanılmıştır. Yöntemin 0.1 ile 20 µg/mL konsantrasyon aralığında doğrusalolduğu kanıtlanmıştır. Bağıl geri kazanım ise % 77.33 bulunmuştur.Miktar tayini yönteminin uygunluğu belirlendikten sonra FDAkurallarına göre valide edilmiştir. Validasyon sırasında özgünlük, seçicilik,doğruluk, kesinlik, doğrusallık, geri kazanım ve stabilite parametreleri belirlenmişve sonuçlar istatistiksel olarak değerlendirilmiştir.Yapılan validasyon çalışmaları sonucunda geliştirilen yönteminamoksisilin etkin maddesine ait farmakokinetik, farmakodinamik vebiyoyararlanım biyoeşdeğerlik çalışmalarında kullanılabilecek hassas,tekrarlanabilir ve kolay uygulanabilir olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
SUBJECT of THESIS: Quantitative Determination and Validation Method of Amoxicillin inHuman Plasma by HPLCSTUDENT NAME: Hatice Demet ÇEL KSUPERVISOR: Prof. Dr. Tuncel ÖZDENDEPARTMENT: Faculty of Pharmacy, Department of Pharmaceutical ChemistryYEAR: 2007STATUTE: MasterSUMMARYWithin the context of this study, a method was developed forquantitative determination of a β-lactam antibiotic derived from penicillin and hassignificant importance among antibacterial drugs designated by the name ofamoxicillin.Amoxicillin in human plasma was incorporated to solvent system vialiquid-liquid extraction method, and quantitative determination was performed byusing HPLC and fluorescence detector. For the purpose of quantitativedetermination, detector was adjusted to 335 nm for excitation, to 435 nm foremission and column temperature was arranged to 40 0C. Run time was 10 minuteswhilst the mobile phase flow rate was 1 ml/min. as internal standard; ampicillin wasused while implementing the method. In the scope of this study, it was proved thatthe methodology is linear between 0.1-20 µg/mL concentration interval. Relativerecovery was calculated at 77.33 %.What follows the determination of method suitability is the validationof method according to FDA rules. Throughout the validation procedure,parameters of specificity, selectivity, accuracy, precision, linearity, recovery andstability were determined and the results were evaluated statistically.After the validation studies it was determined that the developedmethodology is sensitive, reproducible and easy to practice in the contemplation ofpharmacokinetic, pharmacodynamic and bioavailability bioequivalence studies ofamoxicillin.