Metisiline dirençli staphylococcus aureus'un polimeraz zincir reaksiyonu ile hızlı tanısı.
Rapid identification with polymerase chain reaction of methicillin resistant staphylococcus aureus.
- Tez No: 194239
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MELAHAT KURTULUŞ ÜLKÜER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
TEZ KONUSU: MET S L NE D RENÇL STAPHYLOCOCCUSAUREUS'UN POL MERAZ Z NC R REAKS YONU LE HIZLI TANISIÖĞRENC N N ADI VE SOYADI: MELTEM ÇAYTEZ DANIŞMANININ ADI VE SOYADI: YRD. DOÇ. DR. MELAHATKURTULUŞ ÜLKÜERANAB L M DALI: FARMASÖTIK MIKROBIYOLOJIYILI: 2007STATÜSÜ: YÜKSEK L SANS TEZS. aureus gerek toplum gerekse hastane kökenliinfeksiyonlarda sık rastlanan etkenlerden biridir. Günümüzde MRSAgörülme sıklığı çok artmıştır. Ülkelere, bölgelere, hastanelere ve aynıhastanedeki farklı servislere göre farklılıklar görülmektedir. S. aureus'lardametisilin direncinden sorumlu birden çok mekanizma bulunmaktadır.Metisilin direncinin tespitinde geleneksel yöntemler ve moleküler yöntemlerinbir arada kullanılması daha uygundur.Bu çalışmada, S. aureus'larda metisilin direncini belirlemekiçin disk diffüzyon ve PZR yöntemleri kullanıldı.Sağlık Bakanlığı Dışkapı Çocuk Hastalıkları Eğitim veAraştırma Hastanesi, Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve AraştırmaHastanesi Mikrobiyoloji Laboratuvarlarından sağlanan örnekler ve GaziÜniversitesi Tıp Fakültesi hastane infeksiyonu kontrol komitesi tarafındanhastane infeksiyonu etkeni olarak belirlenen toplam 92 örnek çalışıldı.Toplanan klinik örneklerin disk diffüzyon yöntemi ilemetisiline duyarlılıkları belirlendi. Kaynatma yöntemi kullanılarak S. aureussuşlarından DNA elde edildi. mecA geni PZR yöntemi kullanılarak çoğaltıldı.Çalışmada kullanılan 92 MRSA suşunun 71'inde PZRyöntemiyle mecA geni saptandı.PZR yöntemini kullanarak diğer hastanelerdeki dirençdağılımının incelenmesi infeksiyonların önlenmesinde faydalı olacaktır.
Özet (Çeviri)
TEZ KONUSU: RAPID IDENTIFICATION WITH POLYMERASE CHAINREACTION OF METHICILLIN RESISTANT STAPHYLOCOCCUSAUREUSÖĞRENC N N ADI ve SOYADI: MELTEM ÇAYTEZ DANIŞMANININ ADI VE SOYADI: YRD. DOÇ. DR. MELAHATKURTULUŞ ÜLKÜERANAB L M DALI: FARMASÖTIK MIKROBIYOLOJIYILI: 2007STATÜSÜ: YÜKSEK L SANS TEZVIII. SUMMARYS. aureus is one of the most encountered agent in which theinfections originated in hospitals and also in society. Nowadays, frequency ofMRSA is increased and it shows diversity, according to countries, districts,hospitals and also departments in the hospitals. There are severalmechanisms in S. aureus that is responsible of methicillin-resistance. It isconvenient using traditional and moleculer methods in determination ofmethicilline-resistance.In this study, disk diffusion and PCR methods are used indetection of methicilline-resistant S. aureus.The samples provided from microbiology laboratory of theMinistry of Health, Dışkapı Education and Research Hospital of ChildrenDiseases, Dışkapı Yıldırım Beyazıt Education and Research Hospital, andtotally 92 samples are studied which are determined by hospital infectionscontrol comittee Faculty of Medicine, Gazi University.The sensitivity of methicilline of the collected clinical samples, isdetected by disc diffusion method. The DNA is provided from S. aureusstrains by boiling method. The gene mecA is amplify by using PCR method.The gene mecA is detected by PCR method in 71 of 92 MRSAstrains which is used in the study.Using PCR method, determination of distribution ofmethicilline-resistance at the other hospitals can be beneficial for preventionof infections.