Zonguldak il merkezinde yuvaya giden 3-6 yaş grubu çocuklarda kardeş kıskançlığının değerlendirilmesi
The assessment of sister or brother jealousy among the children at the age of 3-6 who go to kindergarten in the city center of Zonguldak
- Tez No: 194304
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE OCAKCI, YRD. DOÇ. DR. FERRUH N. AYOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
ÖZETKişiliğin temellerinin atıldığı ilk beş altı yıl, çocuğun sosyalleşme dönemidir. lkçocukluktaki kıskançlık anne ve babayı kapsar. Çocuk, anne ve babadan sevgi veilgi istediği için, sürekli kendini kardeşiyle karşılaştırma içinde bulur. 3-6 yaşarası çocuklarda kıskançlık, eve yeni bir kardeşin gelmesiyle başlar. Tanımlayıcınitelikteki bu çalışma, Zonguldak il merkezinde Milli Eğitim Bakanlığı'na, SosyalHizmetler Kurumu'na ve Devlet Hastanelerine bağlı bulunan yuvalarda 3-6 yaşgrubu kardeşi olan çocuklarda kardeş kıskançlığını değerlendirmek amacıylayapılmıştır. Araştırmanın evreni, anasınıfları, kreş ve gündüz bakım evlerinegiden 3-6 yaş grubu kardeşi olan toplam 210 çocuğun annelerinin kardeşkıskançlığı ile ilgili çocuklarını değerlendirmelerini içermektedir. Örneklemyapılmadan 210 çocuğun annelerine ulaşılması hedeflenmiştir. Araştırmayıkatılmayı kabul eden 140 anneye (%66.6) ulaşılmıştır. Araştırmada, 3 uzmanıngörüşü alınarak kardeş kıskançlığının belirtilerine yönelik hazırlanan anketuygulanmıştır. Toplanan veriler ``SPSS for Windows 11.0'' paket programınaaktarılmıştır. Annelerin %41.4'ünün (n=58) üniversite mezunu olduğu, çocukların%43.6'sının (n=61) ailenin ilk çocuğu, %55.0'i (n=77) ikinci çocuğu,%65.7'sinde (n=92) kardeşine ait herhangi bir şeyi kullanmak isteme,%60.7'sinde (n=85) kardeşine farklı davranıldığını söyleme, %56.4'ünde (n=79)anne ve babaya sürekli sevilip sevilmediğini sorma, %52.9'unda (n=74) kardeşiile oyuncaklarını paylaşmama, %51.4'ünde (n=72) sinirlilik gibi kıskançlık lehinedeğerlendirilebilecek davranışların olduğu saptanmıştır. Araştırmaya katılanannelerin sorgulanan çocukları ile kardeşleri arasındaki ortalama yaş farkı 3'dür.Araştırma kapsamındaki çocukların şu anki kıskançlık davranışları, kardeşiolacağını öğrendikten sonraki kıskançlık davranışlarından anlamlı düzeydeyüksek olduğu ve bu süreç içerisinde kıskançlık davranışlarının geliştiğisaptanmıştır (p=0.00).
Özet (Çeviri)
ABSTRACTThe first 5-6 years during which the basis of personality is established is child?speriod of socialization. At the begining of childhood jealousy includes mother andfather. Because the child wants care and tenderness he usually finds himself incomparison with other children jealousy in children between the age of 3-6 yearsold begins with the arrival of a new baby. This defining study is done in order toevaluate the jealousy of sister or brother on children between 3-6 years old whohave sisters or brothers who attend kindergarten and nursery schools belonging toM.E.B. and Social Service Organization in the centre of Zonguldak. The studyincludes families of 210 children between the ages of 3-6 and who have sisters orbrothers and who attend kindergartens and nursery schools. Before the illustrationdone it is aimed to reach 210 children?s mothers. 140 mothers (%66.6) whoaccepted to join the research are reached. In the research , having the ideas of 3experts on the signs of brotherhood jealousy, a public survey prepared andapplied. The data gathered is transfered to ``SPSS for Windows 11.0??. It is foundout that %41.4 (n=58) of the mothers were university graduates. It is also foundout that %43.6 (n=61) of the children were the first child of the family, %55.0(n=77) were the second child of the family, %65.7 (n=92) wanted to use hisbrother?s belongings, %60.7 (n= 85) said their family behaved his brotherdifferently, %56.4 (n=79) asked constanty if his parents love him or not, %52.9(n=74) didn?t share his toys with his brother, %51.4 (n=72) behaved in a veryspoilt way. There is a three years difference between the children of the mothers?who joined the survey. Jealousy behaviours of the children under the research ismuch more obvious now than they first learned that they will have a brother and itis found out that during this time jealousy behaviours has developed (p=0.00).