Tromboanjiitis obliterans (buerger) hastalarında iloprost isimli prostaglandin I2 (PGI2) analoğu olan ilacın klinik etkilerinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 194517
  2. Yazar: MEHMET ALİ KAYĞIN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MÜNACETTİN CEVİZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
IVÖZETTromboanjiitis obliterans (TAO) günümüzde sigara kullanımının ve teknolojidekihızlı ilerlemelere bağlı hava kirliğinin artması nedeniyle yaygın bir vaskuler patolojiolarak karşımıza çıkmaktadır. Patogenezinin tam olarak aydınlatılamaması nedeniylede tanı, tedavi ve profilaksisi zordur. Bu çalışmada tromboanjiitis obliterans tanısıkonulmuş yaşları 20-55 arasında değişen 15 hastada (1 kadın, 14 erkek) stabil birPGI2 analoğu olan iloprost kullanılarak istirahat ağrısı, kladikasyo mesafesinde artma,yaralarda iyileşme ve ayak bileği/brakiyal indekse etkileri prospektif olarakdeğerlendirildi. Hastalara %5 dekstroz çözeltisi içinde 0,5-2 ng/kg/dk dozunda iloprost 6saatte gidecek şekilde 28 gün intravenöz olarak uygulandı. İloprost'la tedaviyebaşladıktan sonra birinci, üçüncü, yedinci ve yirmi sekizinci günler ile altıncı aydakitedavi etkinliği, tedavi öncesine göre mevcut semptom ve bulgularla karşılaştırılarakdeğerlendirildi.
Özet (Çeviri)
VSUMMARYThromboanjiitis obliterans (TAO) appears as a common vascular pathologybecause of increased smoking and air pollution due to technological progress growingrapidly. As its pathogenesis is not exactly explained, its diagnosis, treatment andprophylaxis is difficult. In this study resting pain, increasing of cladikasio distance,wound healing and ankle/brachial index were prospectively evaluated in 15 patients (1woman, 14 men) diagnosed with TAO, ages between 20 and 55, by using iloprostwhich is a stabile PGI2 analogue. 0,5-2 ng/kg/min dose iloprost was administeredintravenously in 5 % dextrose in 6 h for 28 days. The efficiency of the treatment on the1st, 3th, 7th and 28th day and 6th month of the treatment with iloprost was evaluated bycomparing the symptoms and findings before the treatment.