Farklı solunum yolu hastalarında gastroözofageal reflü hastalığı sıklığı ve yaşam kalitesi üzerine etkisi
Frequency of gastroesophageal reflux disease in patients with different respiratory tract diseases and its impact on quality of life
  1. Tez No: 194561
  2. Yazar: ÖZGE YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ERHUN KASIRGA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
FARKLI SOLUNUM YOLU HASTALARINDA GASTROÖZOFAGEAL REFLÜHASTALI I SIKLI I VE YA AM KAL TES ÜZER NE ETK SÖzge YILMAZGastroözofageal reflü (GÖR), gastrik içeri in spontan olarak özofagus ya da orofarinkseretrograd geçi idir. Çocukluk ça ında özellikle de bebeklikte fizyolojik olabilen ve spontangerileyebilen bu durum patolojik bulgulara neden oldu u zaman gastroözofageal reflü hastalı ı(GÖRH) olarak adlandırılır. GÖRH'nın tipik yani gastrointestinal sistem ile ili kili bulgularıolabilece i gibi atipik bulguları da olabilir. Özellikle yakınmalarını anlatamayan çocukluk yagrubunda atipik bulgular tek klinik belirti olabilir. GÖRH'nın birçok kronik solunum yolu hastalı ıile birlikteli i daha önce bildirilmi tir. Bu durumdan sorumlu mekanizma ve patogenetik ili kininneden-sonuç yönü hala net olarak bilinmemesine kar ın sorumlu tutulan temel mekanizmalarrefleks bronkospazm, mikroaspirasyonlar ve kronik mukozal yangıdır.Bu çalı manın amacı immün yetmezlik, kistik fibrozis, immotil silia sendromu, konjenitalsolunum yolu anomalisi, üst ve alt solunum yolunda organik patoloji, nörolojik, metabolik,gastrointestinal hastalık gibi risk faktörleri olmamasına kar ın konvansiyonel tedavi altındayineleyen solunum yolu hastalıkları olan çocuklarda GÖR sıklı ının belirlenmesi için pHmonitorizasyon de i kenlerinin incelenmesi ve bu hastalarda ya am kalitesininde erlendirilmesidir.Mart 2005-Mart 2006 arasında yürütülen bu çalı maya ya ları 9-180 ay arasında olan toplam99 çocuk (58 erkek, 41 kız) alındı. Çalı maya alınan çocuklar hı ıltılı çocuk, yineleyen alt solunumyolu enfeksiyonu, nonatopik astım, atopik astım, yineleyen otolaringolojik semptomlar, kroniköksürük, konstriktif bron iolitis obliterans tanısına göre yedi grupta incelendi. Çalı maya alınmakriterlerine uyan çocukların tümüne 24 saatlik pH monitorizasyonu uygulandı. Çocukların tümü içinKindl Ya am Kalitesi anketi ve aileleri için SF36 formu dolduruldu.Proksimal özofagusta GÖR sıklı ı gruplar arasında anlamlı farklı bulunmadı ancak yineleyenüst solunum yolu bulguları olan çocuklarda en yüksek (86.7%), atopik astımı olan çocuklarda ise endü ük oldu u belirlendi (57.1%) (p=0.61). Distal özofagusta GÖR sıklı ına bakıldı ında, en yüksekde erler nonatopik astım grubunda saptandı (76.9%). Kronik öksürü ü olan gruptaki distal GÖR sıklı ı%42.9 bulundu ve bu tüm gruplar içindeki en dü ük de erdi. Ancak gruplar arasındaki distal GÖRsıklı ı farkı anlamlı de ildi (p=0.53). Distal ya da proksimal ayrımı yapılmaksızın GÖR sıklı ınınhı ıltılı çocuklarda %78.6, nonatopik astımlı çocuklarda %82.4, atopik astımlı çocuklarda %76.9,bron iolitis obliteranslı çocuklarda %64.3, yineleyen akci er enfeksiyonu olan çocuklarda %91.7,kronik öksürü ü olan çocuklarda %71.4, yineleyen üst solunum yolu bulguları olan çocuklarda %93.3oldu u belirlendi. Bu de erler gruplar arasında anlamlı farklı bulunmadı (p=0.47).Çalı maya alınan tüm çocuklardan GÖRH olan ve olmayanların KINDL ya am kalitesianket sonuçları de erlendirildi inde GÖRH varlı ının toplam puan ya da alt puanlarda anlamlıde i iklik göstermedi i saptandı. Tüm gruplardaki çocukların annelerine uygulanan SF36 anketininde erlendirmesinde GÖR'ü olan ve olmayan çocukların anneleri arasında anlamlı farklılı ınyalnızca a rı alt grubunda oldu u fark edildi (p=0.02). Çalı maya alınan tüm çocuklara uygulananKINDL ya am kalitesi anketi incelendi inde gruplar arasında anlamlı fark olmadı ı görüldü.Çalı maya alınan çocukların annelerine uygulanan SF36 anketi sonuçlarında da a rı alt puanıdı ında gruplar arasında anlamlı fark bulunmadı. A rı alt puanının ise atopik astım grubunda enyüksek, yineleyen alt solunum yolu enfeksiyonu grubunda en dü ük oldu u belirlendi.Sonuç olarak, çocukluk ça ında bütün kronik üst ve alt solunum yolu hastalıklarında GÖRHsıklı ının yüksek oldu u bulunmu tur. Bu konuda kesin ve epidemiyolojik bir veri sa lamasa dagenel pediatri ve pediatrik solunum yolu hastalıkları açısından GÖRH sıklı ı hakkında önemli bilgivermektedir. GÖRH'nın, kronik hastalıkları nedeni ile ya am kaliteleri zaten bozuk oldu udü ünülen bu çocuklar üzerinde belirgin etkisi olmadı ı görülmü tür.
Özet (Çeviri)
FREQUENCY OF GASTROESOPHAGEAL REFLUX DISEASE IN PATIENTS WITHDIFFERENT RESPIRATORY TRACT DISEASES AND ITS IMPACT ON QUALITY OF LIFEÖzge YILMAZGastroesophageal reflux (GER) is spontaneous retrograde movement of gastric contents into theesophagus or oropharynx. This condition that may regress spontaneously during childhood especiallyinfancy, is termed as gastroesophageal reflux disease (GERD) when it leads to pathological findings.GERD can have typical findings associated with gastrointestinal system as well as atypical findings.Atypical findings can be the sole clinical manifestation especially in children who can not express theircomplaints. Coexistence of GERD with many chronic respiratory diseases have been reported many timesbefore. Although the exact direction of the mechanism and pathogenetic relaiionship is not known yet,main mechanisms thought to be involved include reflex bronchospasm, microaspirations and chronicmucosal inflammation.The aim of this study was to evaluate pH monitoring parameters to determine the frequencyof GERD in children without immune deficiency, cystic fibrosis, immotile cilia syndrome,congenital airway abnormalities, organic pathology in upper or lower airways, neurologic,metabolic or gastrointestinal factors, who have respiratory diseases that recur despite conventionaltreatment and to assess quality of life in these children and their mothers.Total of 99 children (58 male, 41 female) aged between 9-180 months were included in thisstudy between March 2005 and March 2006. Children included in the study were grouped into 7according to their diagnosis as wheezy child, recurrent lower respiratory tract infection, nonatopicasthma, atopic asthma, recurrent otolaryngological symptoms, chronic cough, constrictive bronchiolitisobliterans (CBO). Children that fulfilled the criteria to be included in the study underwent 24 hour pHmonitoring. Kindl quality of life and SF 36 questionairres were filled in for all the children and theirfamilies respectively.Frequency of GER in proximal esophagus was not different between the groups. It wasfound to be highest in recurrent otolaryngological symptoms group (86.7%) and lowest in the atopicasthma group (57.1) (p=0.61). Evaluation of GER frequency in distal esophagus revealed thehighest value in the nonatopic asthma group (76.9%). Frequency of distal GER were found to be42.9% in chronic cough group and this was the lowest value among all the groups. However,frequency of distal GER was not significantly different between the groups (p=0.53). Frequency ofGER without discrimination of distal or proximal, was 78.6% in wheezy children group, 82.4% innonatopic asthma group, 76.9% in atopic asthma group, 64.3% in CBO group, 91.7% in recurrentlower respiratory tract infection group, 71.4% in chronic cough group and 93.3 % in recurrentotoparyngologic symptoms group (p=0.47).Evaluation of the KINDL quality of life questionairre results revelaed that total score orsubscores were not significantly different between children with and without GERD. When SF36questionairre was evaluated, it was found that significant difference between the groups with andwithout GERD, was found only in the pain subscore of the mothers (p=0.02). Assessment of theKINDL qulity of life questionairre, that was filled in for all the children included in the study, didnot show a significant difference between the groups. There was no significant difference betweenmothers with and without an asthmatic child according to the results of the SF36 questionairre.Moreover, it was detected that, pain subscore was highest in group 3 and lowest in group 5.In conclusion, frequency of GERD was detected to be high in all chronic upper and lowerrespiratory tract diseases during childhood. Although itdoes not provide exact and epidemiologicalvalue about this issue gives very important information about the frequency of GERD associatedwith general pediatric and respiratory diseases. It was detected that GERD does not have muchimpact on the quality of life in children with chronic respiratory diseases in whom quality of life isthought to be already impaired due to their chronic diseases.