Sezaryenlerde oturur ve yan pozisyonda uygulanan kombine spinal-epidural anestezinin karşılaştırılması
The comparison of combined spinal-epidural anesthesia performed in either sitting or lateral positions in cesarean section
  1. Tez No: 194580
  2. Yazar: ECE DUMANLAR TAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. BERRİN GÜNAYDIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
SEZARYENLERDE OTURUR VE YAN POZİSYONDA UYGULANAN KOMBİNESPİNAL-EPİDURAL ANESTEZİNİN KARŞILAŞTIRILMASIDr. Ece Dumanlar TanTez Danışmanı:Doç. Dr. Berrin GünaydınSezaryen operasyonu geçirecek gebelere kombine spinal-epidural (KSE) anesteziuygulamasının oturur veya sağ lateral pozisyonda gerçekleştirmenin maternal hemodinamikparametrelere ve efedrin kullanımına etkilerini araştırarak gebelere hangi pozisyonda KSEyapılmasının hemodinamik ve teknik açıdan daha iyi olacağını göstermeyi amaçladık.ASA I-II risk grubunda, gestasyonel yaşı 36 haftayı tamamlamış 60 gebe, oturur (GrupI) veya sağ lateral dekübitus (Grup II) pozisyonda KSE indüksiyonu yapılmak üzere iki grubaayrıldı. Hemodinamik parametreler, periferik oksijen saturasyonu (SpO2), duyusal ve motorblok subaraknoid mesafeye ilaç verildikten sonraki ilk 10 dk her 2 dk'da bir, 10. dk'dan sonra1. saatin sonuna kadar her 5 dk'da ve daha sonra da operasyon bitimine kadar her 10 dk'da birkaydedildi. Duyusal ve motor blok karakteristikleri, ilk analjezik ihtiyacı, KSEuygulamasında gözlenen komplikasyonlar ve deneme sayısı, intraoperatif ve postoperatifkomplikasyonlar kaydedildi. Yenidoğanın 1. ve 5. dk Apgar skorları kaydedildi.Her iki grupta kullanılan efedrin miktarları benzerdi fakat 45. dk'daki ortalama arterbasıncı Grup II'de daha düşüktü. Duyusal blok seviyesi lateral pozisyonda daha yüksekbulundu. Motor blok gerileme süreleri her iki grupta benzer olmasına rağmen, duyusal blokgerilemesi ve ilk analjezik ihtiyacı lateral pozisyonda daha uzun sürdü. Oturur pozisyondaKSE uygulaması daha kolay ve parestezi insidansı daha azdı. İntraoperatif ve postoperatifkomplikasyonlar açısından gruplar arasında anlamlı fark gözlenmedi.Her iki pozisyonda KSE uygulamasında kullanılan efedrin miktarı benzer olsa da, sağlateral pozisyonda duyusal bloğun daha hızlı ve daha yüksek seviyelere ulaşması nedeniylehemodinamik parametrelerin göreceli olarak daha fazla etkilenmesi, epidural girişim denemesayısı ve spinal iğne girişine bağlı parestezinin daha sık gözlenmesinden dolayı gebelerdeKSE uygulamasının oturur pozisyonda daha güvenli ve kolay yapılacağı sonucuna vardık.
Özet (Çeviri)
THE COMPARISON OF COMBINED SPINAL-EPIDURAL ANESTHESIAPERFORMED IN EITHER SITTING OR LATERAL POSITIONS IN CESAREANSECTIONDr. Ece Dumanlar TanWe aimed to compare quality of anesthesia, maternal hemodynamics and ephedrine usewhen combined spinal-epidural anesthesia (CSEA) induction is performed in either sitting orright lateral decubitus positions in parturients scheduled to undergo cesarean section (C/S), inorder to show relatively better induction position according to the maternal hemodynamicsand technical aspects.Sixty ASA I-II women having >36 weeks?gestation were allocated into 2 groups toperform CSEA in either sitting (Group I) or right lateral decubitus (Group II) position. Thehemodynamics, peripheral oxygen saturation (SpO2), sensory and motor block characteristicswere recorded by every 2 minutes in the first 10 minutes followed by 5 minutes in the firsthour and every 10 minutes until the end of the surgery. The first analgesic requirement, thecomplications and the number of attempts during CSEA induction, intraoperative andpostoperative complications were recorded. Apgar scores of the newborn were noted.There were no significant differences between the groups with respect to ephedrine usebut peroperative maternal hemodynamics was comparable except. Unless the sensory blockwas significantly higher in the right lateral decubitus position. Despite the similar motor blockregression times between the groups, the regression of sensory block and the first analgesicrequirements were longer in right lateral decubitus position than that of sitting position.Incidence of paraesthesia was lower and CSEA was easier in the sitting position. Nosignificant differences were found between the groups in the complications.In conclusion, sitting position can be preferred for parturients scheduled C/S underCSEA because of maternal hemodynamics was affected relatively more due to the higher andrapid onset of sensorial block, and the number of attemps for identification of epidural spaceand the incidence of paraesthesia during the insertion of the spinal needle were greater in theright lateral decubitus position with respect to sitting position though the amount of ephedrineuse was similar during the induction of CSEA in both positions.