Menisküs ameliyatı sonrası denge değerlendirilmesi ve yürüme analizi
Balance evaluation and gait analysis after meniscus surgery
  1. Tez No: 575078
  2. Yazar: MENEKŞE KARAHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT SABRİ CIĞALI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Çalışmamızın amacı menisküs ameliyatı olan hastalarda yürüme ve dengeyi değerlendirerek proprioseptif duyu kaybını saptayabilmektir. 45 kişilik artroskopik parsiyel menisektomi ameliyatı olan hasta ve 46 kişilik sağlıklı kontrol grubu oluşturduk. Hasta gruba ameliyattan sonra birinci ay ve üçüncü ay olmak üzere iki farklı zamanda yürüme ve denge analizi yaptık. Kontrol grubunu bir kez değerlendirdik. Birinci ayda yapılan yürüme analizinde hasta grupta basma fazı, yüklenme yanıt evresi, salınım öncesi evresi ve adım zamanı, verileri yüksek bulunurken, kontrol grubunda çift adım uzunluğu, kadans ve hız verileri daha yüksekti. Hasta grubun ameliyatlı ve sağlam tarafları karşılaştırıldığında salınım fazı ve adım zamanı ameliyatlı tarafta, basma fazı, salınım öncesi evresi ve tek destek evresi sağlam tarafta daha yüksekti. Üçüncü ayda hasta grubunda yüklenme yanıt evresi, adım genişliği, çift destek fazı, sağlam taraf tek destek evresi ve sağlam taraf salınım öncesi evresi kontrol grubundan yüksekti. Kontrol grubunun tek destek evresi hastaların ameliyatlı tarafından, salınım fazı da sağlam tarafından daha yüksekti. Hastaların ameliyatlı tarafta salınım fazı yüksekken sağlam taraflarında basma fazı daha yüksekti. Birinci ayda gözler açık olarak yapılan denge testinde total yol uzunluğu, güvenilir elips uzunluğu ve alanı verileri hasta grupta yüksekti. Gözler kapalı olarak yapılan testte total yol uzunluğu ve güvenilir elipsin genişliği, uzunluğu ve alanı hasta grupta daha yüksekti. Üçüncü ayda gözler kapalı yapılan testte total yol uzunluğu, horizontal sapma, güvenilir elips genişliği, güvenilir elips uzunluğu, güvenilir elips alanı hasta grupta daha yüksekti. Ameliyattan üç ay sonra yürüme parametrelerinde oldukça düzelme olsa da kontrol grubuyla ve sağlam tarafla karşılaştırıldığında hala birtakım farkların olduğu tespit edildi.
Özet (Çeviri)
The aim of our study was to determine the loss of proprioceptive sensation by evaluating walking and balance in patients with meniscus surgery. 45 patients with arthroscopic partial menisectomy and 46 healthy controls were included in the study. We performed walking and balance analysis at two different times for the first and third months after the operation. We evaluated the control group once. In the gait analysis performed in the first month, stance phase, load response phase, pre-swing phase and step time data were found to be high in the patient group, and stride length, cadence and velocity data were higher in the control group. When the affected and non-affected sides of the patient group were compared, the swing phase and step time were higher on the affected side, and the stance phase, pre-swing phase and single support phase were higher on the non-affected side. In the third month, the load response phase, step width, total double support, single support phase of non-affected side, and pre-swing phase of non-affected side were higher in the patient group than in the control group. The single support phase of the control group was higher by the affected side of patients and the swing phase was also higher by the non-affected side of patients. While the swing phase of the patients was high on the affected side, the stance phase was higher on the non-affected sides. In the balance test performed in the first month eyes open; total path length, confidence ellipse's length and area data were higher in the patient group. Tests with eyes closed; the total path length and the width, length and area of the confidence ellipse were higher in the patient group. In the third month, eyes closed test; total length, horizontal sway, width, length and area of the confidence ellipse were higher in the patient group. Although there was some improvement three months after the operation, there was no recovery completely.