Basketbolcularda dirsek bölgesindeki değişikliklerin incelenmesi
The research of changing on elbow are in basketball players
- Tez No: 194780
- Danışmanlar: DOÇ.DR. AYFER MAVİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
ÖZETYüksek Lisans TeziBASKETBOLCULARDA DİRSEK BÖLGESİNDEKİ DEĞİŞİKLİKLERİNİNCELENMESİNizamettin DİNÇERGaziantep Üniversitesi-Sağlık Bilimleri EnstitüsüBeden Eğitimi ve Spor Anabilim DalıDanışman: Doç.Dr.Ayfer MAVİHaziran 2005-50 SayfaÇalışmanın amacı smaç, şut ve top sürme esnasındaki zorlanmaların humerus'unepicondylus medialis ve lateralis hacminde değişikliğe yol açıp açmadığını belirlemektir.Çalışmamızda, basketbol oyuncularında ve herhangi bir spor aktivitesindebulunmayan kontrol grubunda epicondylus medialis ve epicondylus lateralis hacimlerininhumerus distal uç hacmine oranlarını araştırdık.Basketbol oyuncuları grubu haftada ortalama 4 saat antrenman yapan ve yaşortalaması 21,33±2,5 olan 15 erkek basketbol oyuncusundan oluşturuldu. Kontrolgrubunda ise yaş ortalaması 23,73±3,5 olan ve herhangi bir spor aktivitesinde bulunmayan15 erkek vardı. Çalışmamızda Gaziantep Üniversitesi Basketbol Takımı araştırmagrubunda, üniversitemizde öğrenim gören ve aktif spor yapmayan kişiler ise kontrolgrubunda gönüllü olarak yer almıştır.Her iki grubun da antropometrik özellikleri belirlendi. Ayrıca her iki dirseğinanteroposterior yönde direkt radyografileri çekildi. Epicondylus medialis ve epicondyluslateralis hacimlerinin humerus distal ucu hacmine oranı Cavalieri prensibi ile belirlendi.İstatistiksel değerlendirmeler Mann-Whitney U testi ve Wilcoxon W testi SSPSprogramı kullanılarak yapıldı.Çalışmamızda, basketbol oyuncularında epicondylus medialis hacminin arttığınısaptadık. Ama istatistiksel olarak anlamlı değildi. Gruplar arasında boy, ağırlık, kol ve önkol çevre ölçümleri yönünden anlamlı bir farklılık gözlendi. Sporcu grup kontrolgrubundan daha uzun boylu, üst ve alt ekstremiteleri daha uzun ve kol ile önkolları dahakalındı.!
Özet (Çeviri)
ABSTRACTM.S. ThesisTHE RESEARCH OF CHANGING ON ELBOW ARE IN BASKETBALL PLAYERSNizamettin DİNÇERGaziantep University-Graduate School of Health Sciences Departmen of Physical Educationand SportSupervisor:Doç.Dr.Ayfer MAVİJuly-2005, 50 PagesIn the present study, we evaluated the volume of epicondylus medialis andepicondylus lateralis in comparison with the distal end of humerus volume in basketballİ İ İ İ İ İ İ İ İ İ İ İplayers and non-active control groups.Basketball player group consisted of 15 male (mean age 21,33±2,5 years) training forabout 4 hours a week. Control group consisted of 15 male non-active sportsmen (mean age23,73±3,5 years). In the present study, in the study group of Gaziantep University BasketballTeam, people studying in Gaziantep University and non-participating in any kind of regular ororganized sport activity took place in a voluntary basis.Anthropometric determinations were make on each subject and also direct radiographyİon each elbow was made in the direction on anteroposterior. The volume of epicondylusmedialis and epicondylus lateralis in comparison with the distal end of humerus volume wasİ İ İ İ İ İ İ İ İ İ İ İ İdetermined with Cavalieri Principle.In the study we observed that the volume of epicondylus medialis increased. But itİ İ İ İ İ İ İ İ İ İ İ İ İ İwasn?t meaning statistically.Intensive athletic training group is taller and their upper and lower extremities aretaller than the control group and also their arm and forearm are thicker.In conclusion, the differences in volume of epicondylus medialis in comparison withİ İ İ İ İ İ İ İ İ İ İ İthe distal end of humerus can be related to the type of loading the skeleton undergoes whileİ İ İ İ İ İ İ İ İ İ İ İ İ İ İ İplaying basketball. Hand wrist makes flexor muscles active by smashing, dripling andshutting.