Düzce ilindeki kanserli hastaların cinsel yaşamlarındaki değişikliklerin ve bilgi gereksinimlerinin saptanması
Diagnosing the changes in the sexual lives of cancer patients in Düzce district and their needs for information
- Tez No: 194839
- Danışmanlar: Y.DOÇ. FATMA YILMAZ AKINCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
vÖZETDÜZCE L NDEK KANSERL HASTALARIN C NSELYAŞAMLARINDAK DEĞ Ş KL KLER N VE B LGGEREKS N MLER N N SAPTANMASIAçıkgöz FerhanYüksek Lisans, Hemşirelik BölümüTez Danışmanı: Yrd.Doç.Dr. Fatma YILMAZ AKINCIŞubat, 2007, 82 sayfaBu araştırma Düzce ilindeki kanserli hastaların cinsel yaşamlarındaki değişikliklerive bilgi gereksinimlerini saptamak amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır.Araştırmanın örneklemini A BÜ Düzce Tıp Fakültesinde takip ve tedavi edilen 40(16 F, 24 M) hasta oluşturmuştur. Araştırmanın verileri araştırmacı tarafındangeliştirilen Hasta Bilgi Formu aracılığıyla yüzyüze görüşme yöntemi ile 15/02/2006-15/07/2006 tarihleri arasında toplanmıştır. Verilerin analizinde ortalama, yüzdelik vefisher kesin ki-kare kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda, hastaların en fazlagenitoüriner sistem kanserli ve Evre III-IV'de olduğu, hastalık sonrası %85.0'inincinsel istek ve arzuda, %84.2'sinin cinsel doyumda, %81.6'sının cinsel ilişkisıklığında ve %52.5'inin cinsel çekicilikte azalma yaşadıkları, %37.5'inin cinselyaşamını sonlandırdığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
viABSTRACTDIAGNOSING THE CHANGES IN THE SEXUAL LIVES OF CANCERPATIENTS IN DÜZCE DISTRICT AND THEIR NEEDS FORINFORMATIONAçıkgöz FerhanMaster Programme, Department of NursingAdvisor of the Thesis: Asst. Prof. Fatma YILMAZ AKINCIFebruary 2007, 82 pagesThis descriptive research has been done with the aim of diagnosing the changes inthe sexual lives of cancer patients resided in Düzce District, and determining theinformation they are in need. The sample of this study consists 40 patients- 16 F, 24M- , all of whom have been monitored and treated at A BÜ, Düzce Faculty ofMedicine. Patient Information Form, developed by the researcher, has been used tocollect data with the method of interviewing between the periods 15/02/2006-15/07/2006. Data analysis has been conducted by the methods of avarage, percentile,and Fischer?s ki-square. The conclusion of the study indicates that; the majority ofthe patients suffered from genito-urinary cancer, stage III-IV; 85.0 % had reduceddesire for sex; 84.2% had reduced sexual satisfaction; 81.6% had less sexualintercourse; 52% had reduced sexual attraction; and 37.5% ended their sexual life.Patients over 50 are determined to have less desire to have sexual intercourse, andhave less sexual intercourse at stage III-IV; think sexual satisfaction is not asimportant as it was before they became ill.