Evre II meme kanserli hastalarda yeni evreleme sisteminin prognostik önemi
Prognostic significance of stage II breast cancer patients according to the new staging system
  1. Tez No: 194872
  2. Yazar: HASSEN DAGHMOURA
  3. Danışmanlar: ÖĞR.GÖR. YUSUF ALPER KILIÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
ÖZETDaghmoura H., Evre II meme kanserli hastalarda yeni evreleme sistemininprognostik önemi, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi, Genel CerrahiUzmanlık Tezi, Ankara, 2006. Meme kanseri kadınlarda en sık ikinci ölümnedenidir. Her sekiz kadından birinin yaşamı sırasında meme kanseri tanısı alacağıve otuz kadından birinin meme kanseri nedeniyle öleceği tahmin edilmektedir. Bunedenle meme kanserine bağlı morbidite ve mortaliteyi azaltmak için hastalıktaerken tanı konulması, tedavisinin yapılması, cerrahi ve cerrahi dışı tedavi veizleminin iyi planlanması önemlidir. Bu planlama da en önemli faktörlerden birisihastalığın doğru evrelendirmektedir. Evreleme konusunda dünyaca kabul görmüşsistemler bulunmakla birlikte, meme kanseri konusunda yapılan araştırmalarınsonuçları evrelemeye dayalı tedavi ve takip protokollerini değiştirebildiğinden,evreleme sistemleri sürekli olarak güncellenmektedir. ?American Joint Committee onCancer?ın önerdiği evreleme sisteminde 2002 yılında yapılan değişiklikler ile belirlihastaların hastalık evresinde değişiklik olması ve tedavi planlarının değişmesiolasılığı gündeme gelmiştir. Bu çalışmada söz konusu evre değişikliğinin sıklığı vetedavi planı üzerine etkilerinin araştırılması planlanmıştır. Cerrahi girişiminden sonraen az 5 sene süreli takipleri olan evre II meme kanserli hastalar çalışmaya dahiledilmiştir. Yapılan değerlendirmede hastaların % 27.3'ünde yeni sisteme göre evregöçü olduğu ve evresi değişen hastaların da % 59'unda hastalığın lokal rekürens yada uzak metastaz şeklinde kendini gösterdiği bulunmuştur. Bu nedenle evre göçününanlamlı ve prognostik önemi olduğu sonucuna varılmıştır. Bu çalışmada evre göçüneneden olan etkenler, düzey III lenf nodu tutulumu ve toplam metastatik lenf nodusayısının 4 ve üzerinde olmasıdır. Evre göçünün T2 tümörü olan hastalarda daha sıkolduğu, fakat tümör çapının rekürens gelişimi ile ilişkisi olmadığı sonucunavarılmıştır. Özellikle düzey III lenf nodu tutulumu ile rekürens arasında belirgin birilişki saptanmıştır. Ayrıca 40 yaşından önce tümör tespit edilen hastalarda rekürensindaha sık olduğu bulunmuştur. Bu bulgularla evre göçünün tedavi planınıdeğiştirebileceği ve prognostik öneme sahip olduğu ve düzey III lenf nodlarınıneksiksiz örneklenmesinin evrenin doğru belirlenmesi ve rekürenslerin önlenmesiaçısından önemli olduğu sonucuna varılmıştır.Anahtar Kelimeler : meme kanseri, evreleme, rekürens, prognoziv
Özet (Çeviri)
ABSTRACTDaghmoura H., Prognostic significance of stage II breast cancer patientsaccording to the new staging system, Hacettepe University Faculty of Medicine,Thesis in General Surgery, Ankara, 2006. In female breast cancer is the secondmost common cause of death. During the lifespan out of eight females one will bediagnosed as having breast cancer, and out of thirty one will die due to this disease.That is why to reduce the mortality and morbidity related to breast cancer, its earlydiagnosis, surgical treatment, medical treatment, and follow-up is crucial and shouldbe well planned. While planing, among the prognostic criteria that one should dealwith care is stage of the disease. Because the results of investigation done concerningbreast cancer staging can change the treatment and follow up, breast cancer stagingsystem is always subejct to modification and revision. The previous breast cancerclassification system proposed by the American Joint Committee on Cancer Staginghas been revised in 2002 where the stage of some defined patients has been modifiedand therefore the treatment strategies too. In this study these changes made areanalysed and their consequences if present has been inviestigated in relation withtreatment plan and outcome. Surgically treated stage II breast cancer subjects whomwere followed for at least 5 years postoperatively were included in this study.Results demonstarted that 27.3% of the patients whom were classified as stage IIaccording to the old version of AJCSS are actually stage III according to the AJJCS2002, and what is more striking is that among these upstaged 59% of them hadreccurence as local or distant metastasis. For this reason upstaging is a significantcriterion and of prognostic importance. Factors responsable for upstaging are thepresence of apical metastatic lymph nodes and the presence of more than three totalmetastatic axillary lymph nodes. Patients undergone upstaging with T2 tumors aremore frequently affected, nevertheless the relationship between tumor size andrecurrence was not significant. Most of the patients with apical lymph nodemetastasis have recurrent disease. Since upstaging can change the treatment strategyand prognosis, level III dissection should be carefully performed without missing anylymph nodes which can lead to a dramatic changes in stage and therefore treatment.Key words : breast cancer, stage, recurrence, prognosisv