İndirek hiperbilirubinemili yenidoğanlarda hazırlayıcı faktörler ve etyoloji
Contributory factors and etiology in neonates with indirect hyperbilirubinemia
- Tez No: 247444
- Danışmanlar: PROF. NESLİHAN TEKİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışmada amacımız, son 10 yılda tüm dünyada bildirilen kernikterus vakalarındaki artış nedeniyle, ülkemizde ve kendi bölgemizde hiperbilirubineminin şiddetini etkileyebilecek risk faktörlerini ve etyolojileri araştırmaktı. Bu çalışma Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı, Neonatoloji Bilim Dalı'nda 2008 Şubat?2009 Ocak tarihleri arasında 12 aylık süre içersinde izlenen ve fizik muayenesinde sarılık tespit edilen 328 (173 erkek, 155 kız) term bebek üzerinde yürütüldü. İlk ölçülen total serum bilirubin (TSB) düzeylerine göre hafif, orta, ciddi ve şiddetli bilirubinemiye sahip 4 grup oluşturuldu. Her bir vakada risk faktörleri ve etyoloji değerlendirildi, gruplar arası karşılaştırılma yapıldı.
Özet (Çeviri)
Our aim is to investigate risk factors and etiology which effect the severity of neonatal jaundice in our region because increased incidence of kernicterus were reported in the last 10 years in worldwide. The present study was performed in the Neonatal Unit of Osmangazi University Medical Faculty, Department of Pediatrics, between February 2008 and January 2009. 328 (173 boys, 155 girls) term infants who had jaundice at physical examination were divided into four groups with respect to their bilirubin levels as mild, moderate, serious and severe hyperbilirubinemia. Risk factors and etiology of the unconjugated bilirubinemia were evaluated in each case and frequency of these factors were compared between the groups.