KKTC'deki inşaat firmalarının durumu ve sorunları
The Problem of the construction firms in TRNC and suggestions
  1. Tez No: 100644
  2. Yazar: GÜVENÇ YÜKSEL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ZEYNEP SÖZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
KKTC'DEKİ İNŞAAT FİRMALARININ DURUMU VE SORUNLARI ÖZET: Modern toplum düzeninin karakteristikleri olan bağımlılık, karmaşıklık, belirsizlik ve hızlı değişim inşaat sektörü içerisinde yer alan örgütsel yapıların sınırlarını, davranışlarını, işleyişlerini, uyguladıkları yöntem metotlarını ve inşaat projelerinin niteliklerini etkilemektedir. Bu etkiler sonucu, adına inşaat firması (müteahhit) denilen örgütsel birimler ortaya çıkmıştır. Bu çalışmanın amacı, KKTC'deki inşaat sektöründeki inşaat firmaları hakkında genel bir bilgi edinmek ve yaşadıkları sorunların tespitine çalışmaktır. KKTC'nin yeni kurulan bir devlet olması ve siyasi belirsizlik içerisinde olmasından dolayı tüm sektörlerde olduğu gibi inşaat sektöründe de problemler vardır. Savaştan sonra farklı bir statü kazanan Türk toplumu kendi devletini kurmuş ve yeni yapılanmaya girmiştir. Bu yapılanmada inşaat sektörüne de büyük bir pay düşmektedir. Özellikle savaş sonrası psikolojik ve ekonomik sorunların giderilmesinden sonra, KKTC 'de yapılan yatırımlar artmış ve ihtiyaçlara karşılık vermek için hızlı bir yapılaşma başlamıştır. Gelişimler doğrultusunda yapılan yatırımlar ve ortaya çıkan ihtiyaçlara ihtiyaç verebilmek için örgütsel yapıya sahip organizasyonlara ihtiyaç duyulmaktadır. Bu yapılaşma KKTC 'de yenile başladığından beraberinde de birçok problem getirmiştir. Yapılan bu çalışma ile bu sorunların tespitine çalışılmıştır. Araştırma sonucunda ortaya çıkan bu tez dört bölümden oluşmaktadır: Birinci bölümde; Kıbrıs hakkında genel bilgileri içermektedir. Bunun içerisinde Kıbrıs'ın konumu, tarihi, nüfus miktarı ve nüfus yapısı gibi bilgiler içermektedir. Araştırmanın yapıldığı yerin özelliklerini bilmeden böyle bir araştırmanın inandırıcılığı pek mümkün olmasa gerek. Ayrıca inşaat sektörü gibi bir konu araştırılıyorsa, bu tür bilgiler direk olarak inşaat sektörünü etkiliyor. İkinci bölümde; Genel olarak inşaat sektörü hakkında bilgiler ve sektörün özellikleri belirtilmiştir. Ayrıca KKTC'deki inşaat sektörü hakkında genel bilgiler ve sektörün gelişimi konularına değinilmiştir. Buradan da KKTC'deki inşaat sektörünün diğer ülkelerdeki inşaat sektörü arasındaki ilişkilerin ve gelişimin görülmesi için değinilmiştir. Üçüncü bölümde; KKTC'deki inşaat firmalarının yapmış oldukları işlerin miktarı ve içerikleri hakkında genel bilgiler verilmiştir. İnşaat sektörü ile nüfus arasındaki ilişkiye değinilmiştir. Bu bilgiler istatistiksi olarak grafik yöntemi kullanılarak düzenlenmiştir. Ayrıca bu bölümde KKTC'deki inşaat firmaları hakkında genel bir bilgi ve sorunlarına değinilmiştir. Bu bölümde sektörde bulunan firmalarla yapılan yüze yüz görüşmelerden, gazete yazılarında ve konferans notlarından yararlanarak inşaat firmalarıyla sektör sorunlarının neler olabileceği vıukonusunda bilgi edinilmiştir. Bu bilgiler ışığında bir anket çalışması yapılmış ve gerekli bilgiler toplanmaya çalışılmıştır. Dördüncü bölümde; KKTC 'deki inşaat sektörü ve inşaat firmaları hakkında bilgi edinmek ve sorunlarının tespitine çalışmak için bir anket düzenlenmiş ve bu anketin verileri değerlendirilmiştir. Bu tezde anket çok büyük bir önem kazanmıştır, nedeni ise KKTC'deki inşaat sektörünün yeni olmasından dolayı henüz detaylı bilimsel çalışmalar yapılmamıştır. KKTC'deki üniversitelerin bazıları bu konularda araştırmalara başlamışsa da daha istenilen düzeyde çalışma ve veriler üretilmemiştir. Bu durumda inşaat firmaları hakkında bilgi ve problemler direk olarak anket yöntemi ile elde edinilmeye çalışılmıştır. Buradan da inşaat sektörünün durumu ve sorunlarının tespitine çalışılmış ve öneriler getirilmiştir. Bulgulara dayanılarak araştırmanın sonucu şu şekilde açıklanabilir; KKTC'deki inşaat sektöründe bir büyüme görülüyor fakat bu büyüme oranı inşaat firmalarının büyüme ve organizasyonlarında ayni etkiyi yapmıyor. Bunu en büyük nedenlerinden biri devletin en büyük işveren olması ve birçok işi kendisinin yapıyor olması, ayrıca devletin inşaat sektöründeki firmalara bakış açısından kaynaklanıyor. Devlet inşaat firmalarının gelişim için gerekli fınansal problemlerin çözülmesi için kredi vermediği gibi yapılan yatırımlardan da yüksek vergi alıyor. Hal böyle olunca inşaat firmaları böyle bir riske girip gelişim hızını artıramıyor. Ayrıca büyük işlerin çoğunluğu Türkiye'den finanse edildiği için Türk firmaları tarafından yapılıyor. Dolayısıyla yerli firmaların büyük iş yapma şansları da olmuyor. İnşaat firmaları büyük işleri yapamayacaklarsa ne diye riske girip yatırım yapıp büyümeye çalışsın. İnşaat sektöründeki büyüme ile inşaat sektöründeki firmaların büyüme oranlarındaki dengesizlik de yabancı firmaların işleri yapıyor olmasından kaynaklanmaktadır. Bunların yanı sıra KKTC'nin tanınmıyor olmasından ve adadaki siyasi belirsizlikten dolayı birçok sorunun olması da doğaldır, bunların en önemlisi ekonomik problemlerdir. Bu kadar riskli bir ortamda, ekonomik ve siyasi problemler içerisinde inşaat firmalarının hızlı gelişip büyümesi beklenemez. Bu problemlerin ortadan kalkması, sektördeki inşaat firmalarının da dışa açılımı ile inşaat firmalarının gelişimi hız kazanıp istenilen düzeye gelebilecektir. ıx
Özet (Çeviri)
THE PROBLEM OF CONSTRUCTION FIRMS in TRNC and SUGGESTIONS SUMMARY Dependence, confusion, uncertainty and rapid change which are the characteristics of the structure of a modern society influence the limits, behaviours, operations and the methods applied by the organisational structures found in the construction sector as well as the quality of the construction projects. As a result of this influence, the organisational units, which are called construction firms, come into being. The purpose of the present study is to gather information about the construction firms in the Turkish Republic of Northern Cyprus (T.R.N.C) and to identify the problems the encounter. As the T.R.N.C. is a very young state and as it is in a political uncertainty, the construction sector, like the other sectors, has got many problems. The Turkish society gained a different status after the war, established its own government, and has started to restructure itself. In the process of restructuring, the construction sector has received a big share. After the psychological and economical problems caused by the war were overcome, there has been an increase in investments in the T.R.N.C. and a quick restructuring process has begun to meet the demands. There has been a need for organisational units in order to meet the demands and the investments arose as a result of development. As this restructuring process has recently started in the T.R.N.C., it has brought many problems. Therefore, this study aims to identify these problems. The thesis written as a result of this study consists of four sections: The first section includes general information about Cyprus. The history, population and demographic structure of Cyprus constitute this information. The reliability of. the study cannot be achieved without the information concerning the context of the study. Moreover, if the concern of the study is construction sector, this type of information has a direct effect on the construction sector. The second section of the study generally gives information about the construction sector and its characteristics as well as information about the construction sector in the T.R.N.C. and its development. This information is given in order to identify the relationship between the construction sector in the T.R.N.C. and the construction sectors in other countries as well as the progress in this field in the T.R.N.C. In the third section, the information about the quantity and the content of the work carried out by the construction firms in the T.R.N.C. is given. The relationship between the construction sector and the population is also explained. This information is presented statistically in the form of graphics. Moreover, general information about the construction firms in the T.R.N.C. and their problems is givenin this section of the study. Interviews conducted in the firms, newspapers and conference notes were used to collect data concerning the problems of the construction firms and the construction sector. In the light of this data, a questionnaire was constructed to gather necessary information. In the last section, a questionnaire was conducted and the results of this questionnaire were analysed to gather information about the construction sector and construction firms and to identify the existing problems. The questionnaire as a data collection instrument is very important in this study because the construction sector is very new in the T.R.N.C. and due to this, there is not much sufficient research conducted on this issue. Although some of the universities in the T.R.N.C. have started to carry out some research on this matter, the studies and their findings have not been at the expected level. In this situation, the information about the construction firms and their problems is directly gathered by questionnaire method and this information is used to identify the problems of the construction sector and to make some suggestion. The findings of the study are as follows: An expansion is observed in the construction sector in the T.R.N.C, however, this expansion does not have the same effect on the development of construction firms and organisations. One of the reasons for this is that the government is the biggest employer and that it carries out most of the work. Also, this is an outcome of the government's point of view about the firms in the construction sector. The government does not give credits to solve the financial problems of these firms. In addition to this, it charges high taxes on investments made. When this is the case, the construction firms cannot take risks to speed up their development. Moreover, as Turkey finances most of the work, Turkish firms do it. Therefore, the local firms do not get a chance to carry out significant projects. If the construction firms cannot undertake big projects, then why should they take risks to expand? The imbalance in the rate of expansion of the construction sector and that of the firms in the sector is because the projects are carried out foreign firms. Another factor for this situation is that the T.R.N.C. is still not recognised as a state and there are a number of problems, mainly economical, caused by political uncertainty on the island. In such a risky medium full of economical and political problems, it is impossible to expect the construction firm to expand rapidly. In order to solve these problems, the firms in this sector should resort to foreign investments and hence their expansion will speed up and reach the desired level. XI