Makrozomik yenidoğanlardaki fiziksel doğum travmalarının retrospektif olarak incelenmesi
Retrospective evaluation of physical birth trauma in macrosomic newborn
- Tez No: 754115
- Danışmanlar: PROF. DR. İLKE MUNGAN AKIN, UZMAN FUNDA YAVANOĞLU ATAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: Makrozomi, olağandan büyük yenidoğanı ifade eder ve tanımı kaynaklar arası değişiklik gösterir. Makrozomi tanımında 4000 gr kabul gören bir eşik değerdir. Makrozomi durumu hem anne hem bebek için pek çok risk ortaya çıkarır bunlar içinde en önemlilerden biri doğum travmasıdır. Bu çalışmada, üçüncü düzey bir sağlık kuruluşu olan hastanemizde makrozomi prevalansı, maternal faktörlerle ilişkisinin yanı sıra makrozomik bebeklerde doğum travması insidansı ve tiplerini ortaya koymayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği'nde Ocak 2018 - Ağustos 2022 tarihleri arasında doğan tüm yenidoğanların kayıtları retrospektif olarak incelendi. Bu bebekler arasından çalışmaya dahil edilme kriterlerine uygun olanlar seçildi. Çalışmaya dahil edilen hastaların annelerinin verileri (yaşları, pariteleri, milliyetleri, daha önce makrozomik bebek doğurma öykülerinin varlığı, kronik hastalıkları, OGTT ve sonuçları), makrozominin beklenip beklenmediği, bebeklerin doğum şekli, vücut ağırlıkları, boy, baş çevresi, beden kitle indeksi, ponderal indeks, APGAR skorları, doğum travmaları, varsa yatış nedenleri kaydedildi. Veriler IBM-SPSS Statistics v.22 © kullanılarak analiz edildi. Çalışmada istatistiksel anlamlılık düzeyi 0,05 olarak kabul edilmiştir. Bulgular: Toplam doğan bebek sayısı 20679, makrozomik canlı yenidoğan sayısı 1164 olarak saptandı, makrozomik bebekler tüm yenidoğanların %5,6'sını oluşturmaktaydı. Dışlama kriterleri sonrası kalan 1141 hasta değerlendirildi. Ortalama ağırlık 4227 gr, ortalama boy 53,3 cm, ortalama baş çevresi 36,3 cm olarak görüldü. 78 hastada doğum travması tespit edildi. Bunların %38,5'inde klavikula kırığı, %25,6'sınde kaput suksadenum, %11,5'inde sefal hematom mevcuttu.
Özet (Çeviri)
Objective: Macrosomia is used to describe a newborn who is much larger than an average sized newborn. A fetus larger than 4000 g is the general consideration for macrosomia. Macrosomia is associated with an increased risk of several complications for the mother and the fetus, and birth trauma is one of them. In this study, we aimed to determine the macrosomia prevalence, associated maternal factors, birth trauma incidence and types at a tertiary referral hospital in Turkey. Material and Method: The records of all newborns born between January 2018 and August 2022 in the Umraniye Training and Research Hospital Gynecology and Obstetrics Clinic were retrospectively reviewed. Among these babies, those who met the inclusion criteria were selected. The data of the mothers of the patients included in the study (age, parity, nationality, presence of previous macrosomic baby delivery, chronic diseases, OGTT and results), whether macrosomia is expected or not, delivery type of babies, body weight, height, head circumference, body mass index, ponderal index, APGAR scores, birth traumas, and hospitalization reasons, if any were recorded. Data were analyzed using IBM-SPSS Statistics v.22©. The statistical significance level was accepted as 0.05 in the study. Results: The total number of born infants during the study period was 20679 and the number of macrosomic live newborns was 1164, macrosomic ones constituted 5.6% of all newborns. The remaining 1141 patients after the exclusion criteria were evaluated. Average weight was 4227 g, average height was 53.3 cm, and average head circumference was 36.3 cm. Birth trauma was detected in 78 patients. Of these, 38.5% had clavicle fracture, 25.6% had caput succadenum, and 11.5% had cephalohematoma.