Benign prostat hiperplazili hastalarda alfa-1 adrenerjik reseptör blokerlerin alt üriner sistem semptomları ve cinsel fonksiyonlar üzerine etkileri
The effects of alpha-1 adrenergic receptor blockers over patients with benign prostate hyperplasia of lower urinary tract symptoms and the sexual functions
- Tez No: 347640
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATİH RÜŞTÜ YALÇINKAYA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç:Bu çalışmada Benign Prostat Hiperplazili (BPH) hastalarda alfa-1 adrenerjik reseptör blokerlerinin alt üriner sistem semptomları (AÜSS) ve cinsel fonksiyonlar üzerine etkilerini değerlendirmek amaçlanmıştır.Yöntem: Mart 2012 ile Eylül 2012 tarihleri arasında Mustafa Kemal Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Üroloji polikliniğine başvuran, BPH nedeniyle medikal tedavi alması gereken 40-80 yaş arası 78 hasta çalışmaya alındı. Randomize olarak 3 gruba ayrıldı. T grubu günlük 0,4 mg tamsulosin, D grubu günlük 4mg doksazosin, A grubu 10 mg alfuzosin aldılar. Hastalara uluslararası prostat semptom skoru (IPSS), uluslaraarsı cinsel işlev indeksi-5 (IIEF-5), üriner semptomlara göre yaşam kalitesi ölçeği (QoL) ve ejekülasyon değerlendirme anketi yapıldı. Bu anketler tedavi başlangıcında, 4 hafta sonra ve 12 hafta sonra yinelendi.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, effects of alpha-1 adrenergic receptor blockers over patients with Benign Prostate Hyperplasia (BPH) of lower urinary tract symptoms (LUTS), and the sexual functions were aimed to evaluate.Methods: 78 patients between the ages of 40-80, who applied to Urology outpatient clinic of Mustafa Kemal University Education and Research Hospital between March 2012 and September 2012, and who needed to receive medical treatment for BPH, were enrolled the study. All the patients were randomly divided into 3 groups. GroupT, D and A received 0.4 mg/daily tamsulosin, 4 mg/ daily doxazosin, and 10 mg/daily alfuzosin, respectively. International prostate symptom score (IPSS), international sexual function index-5 (IIEF-5), quality of life scale based on urinary symptoms (QoL) and ejaculation questionnaire were used for evaluation of patients.