Plazma değişiminin koagulasyon parametreleri, trombosit sayı ve fonksiyonları üzerine etkileri
The effects of plasma exchange on coagulation parameters, platelet count, and functions
- Tez No: 195145
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ÜNAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Hematoloji, Hematology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Amaç: Bu çalısmanın amacı plazma degisimi isleminin koagülasyon parametreleri,trombosit sayı ve fonksiyonları üzerine etkilerinin arastırılmasıdır.Gereç ve Yöntem: Subat 2004'den Temmuz 2006'ya kadar EÜTF AferezÜnitesi'nde yapılan bütün plazma degisimi islemleri ileriye dönük olarak takip edildi.Trombotik trombositopenik purpura (TTP) (n= 10, erkek= 4, kadın= 6), HELLPsendromu (n= 10) ve multipl myelom (MM) (n= 10, erkek= 6, kadın= 4) nedeniyleplazma degisimi yapılan hastalar ve bu hastalarda koagülasyon parametreleri,trombosit sayı ve fonksiyonlarında meydana gelen degisiklikler degerlendirildi. Buamaçla, plazma degisimi islemine baslamadan hemen önce ve islem bitisinde bir saatiçinde hastalardan kan numuneleri alındı. Koagülasyon parametreleri olarak; PT(Normal Aralık(NA): 10.5-13.2 sn), aPTT (NA: 23-35 sn), TT (NA: 10-13 sn),Fibrinojen (NA: 146-380 mg/dl), AT III (NA: % 63-122), D ? Dimer (NA: 0-0.6ugFEU/ml), vWF (NA: % 50 ? 160), Lupus Antikoagülanı (Normal: 0,8 ? 1,2),Protein C (NA: % 78-134), Protein S (NA: % 55-160), APC Rezistansı (Normal:>2,1), Faktör V (NA: % 40 ? 150), Faktör VIII (NA: % 40 ? 150), Faktör IX (NA: %40 ? 150), Faktör X (NA: % 70 ? 120) çalısıldı. Kollagen ? ADP ve Kollagen ?Epinefrin ile ölçülen in ? vitro kanama zamanı trombosit fonksiyonlarınıdegerlendirmede kullanıldı. Burada kullanılan test kitinin referans aralıgı kollogen ?ADP için 71 ? 118 saniye (ortalama: 92), kollogen ?Epinefrin için 85 ? 165 saniye(ortalama:124) idi.Bulgular: Koagulasyon parametrelerinde; bütün gruplarda D ? Dimer degerindeanlamlı azalma saptandı. HELLP grubunda islem öncesi ortalama: 2,57±2,51/islemsonrası: 1,64±1,68, p=0,009, TTP grubunda islem öncesi ortalama: 5,03±3,64/ islemsonrası: 3,38±1,68, p=0,005, multiple myeloma grubunda ise islem öncesi ortalama:13,01±7,9/ islem sonrası: 6,5±4,05, p=0,043 saptandı. Ayrıca HELLP grubunda;Protein C'de anlamlı artıs (65,071±25,73/72,813±21, p=0,047) gözlendi. Faktör Vvii(121±28/109±23,p=0,001),Faktör VIII (117,2±25,7/106,6±20,p=0,001), Faktör IX(109,9±23,2/106,5±28,p=0,002), Faktör X (104,4±24,2/96,8±20,p
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to investigate the effects of plasma exchange procedure oncoagulation parameters, platelet count, and functions.Materials and Methods: February 2004 to July 2006 in Erciyes University Faculty ofMedicine Apheresis Unit, all plasma exchange procedures were prospectively investigated.Number of patient that underwent plasma exchange for thrombotic thrombocytopenic purpura(TTP) was 10 (male= 4, female= 6), for HELLP syndrome was 10, and multiple myeloma(MM) was 10 (male= 6, female=4). In all of these cases, changes of coagulation parameters,platelet count, and functions were evaluated. For this reason, blood samples were taken frompatients preexchange and postexchange procedure after an hour. As coagulation parameters;PT [(Normally Range(NR): 10.5-13.2 sn)], aPTT [(NR: 23-35 sn)], TT [(NR: 10-13 sn)],Fibrinogen [(NR: 146-380 mg/dl)], AT III [(NR: % 63-122)], D ? Dimer [(NR: 0-0.6ugFEU/ml)], vWF [(NR: % 50 ? 160)], Lupus anticoagulant [(Normal: 0,8 ? 1,2)], Protein C[(NR: % 78-134)], Protein S [(NR: % 55-160)], APC Resistance [(Normal: >2,1)], Factor V[(NR: % 40 ? 150)], Factor VIII [(NR: % 40 ? 150)], Factor IX [(NR: % 40 ? 150)], Factor X[(NR: % 70 ? 120)] were studied. To determine the platelet functions; in ? vitro bleeding timewith Collogen ? ADP and bleeding time with Collogen ? Ephinephrin were performed. Thereference range of the test kit that used was for Collogen ? ADP 71 ? 118 seconds (mean: 92),Collogen ? Ephinephrin 85 ? 165 seconds (mean: 124).Results: In coagulation parameters; significant decreases of D ? Dimer levels in all groupswas obtained. In HELLP group preexchange mean: 2,57±2,51/postexchange: 1,64±1,68,p=0,009, TTP group 5,03±3,64/3,38±1,68,p= 0,005, multiple myeloma group13,01±7,9/6,5±4,05,p= 0,043 were evaluated. Also, in HELLP groups; significant increase inProtein C levels was observed (65,071±25,73/72,813±21, p= 0,047). Factor V(121±28/109±23,p= 0,001), Factor VIII (117,2±25,7/106,6±20,p= 0,001), Factor IX(109,9±23,2/106,5±28,p= 0,002), Factor X (104,4±24,2/96,8±20,p