Basketbol erkekler 2.lig ve bölgesel lig oyuncularının fiziksel ve fizyolojik parametlerinin karşılaştırılması
The comparison of the physical and physiological parameters of ii. male league basketball players and local male league basketball players
- Tez No: 195177
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TURGUT KAPLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
Bu çalışmada, Erkekler II. lig basketbolcularıyla Erkekler Bölgesel Lig basketbolcularının fiziksel ve fizyolojik parametreleri karşılaştırılmıştır. Araştırmada, II. lig basketbolcularından 20 kişi, bölgesel lig basketbolcularından 20 sporcu olmak üzere toplam 40 oyuncu yer aldı. İstatistiksel olarak verilerin değerlendirilmesinde ve hesaplanmış değerlerin bulunmasında S.P.S.S 13.0 istatistiksel paket program kullanılmıştır. Normallik sınamasına göre bağımsız gruplarda `t testi' ve `One-Way Anova' testleri kullanılmış, varyans homojenliğine göre ise Hoc Multiple Comparisions testlerinden Tamhane ve Tukey testleri kullanılmıştır. Bu çalışmada hata düzeyi (P< 0,05) olarak alınmıştır. Bu araştırmaya göre fiziksel ve fizyolojik değerleri ortalamaları II. lig erkekler Selçuk Üniversitesi basketbolcuları ve Gelişim Koleji basketbolcularının yaş 23.60 yıl, boy 1.9510 cm, vücut ağırlığı 91.75 kg, sağ el pençe kuvveti 44.5830, sol el pençe kuvveti 45.5600, esneklik 27.00, MaxVO2 50.8050, anaerobik güç 170.3375, yağ % si 12.4885, bölgesel lig erkekler İzmir Spor ve Konya Yol Spor oyuncularının ise yaş 19.20 yıl, boy 1.9085 cm, vücut ağırlığı 84.45 kg, sağ el pençe kuvveti 38.9150, sol el pençe kuvveti 36.8200, esneklik 23.60, MaxVO2 46.6500, dikey sıçrama 156.7875, yağ kalınlık ortalaması 13.0815 olarak bulunmuştur. Fiziksel ve fizyolojik parametreler incelendiğinde yaş, sol el pençe kuvveti ve anaerobik güç değişkenleri bakımından bölgesel lig ile II. lig arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık olduğu tespit edilmiştir (P< 0,05). Boy, vücut ağırlığı, sağ el pençe kuvveti, esneklik, MaxVO2 ve yağ % bakımından (tablo 2) istatistiksel olarak bölgesel lig ve II. lig takımları arasında anlamlı bir farklılık olmadığı tespit edilmiştir (P< 0,05). Tablo 3 incelendiğinde oynamış oldukları takımlara göre yaş, sol el pençe kuvveti, sağ el pençe kuvveti ve MaxVO2 değişkenleri bakımından istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık olduğu tespit edilmiştir (P< 0,05). Diğer değişkenler; boy, ağırlık, esneklik ve yağ kalınlığı bakımından anlamlı bir farklılık olmadığı tespit edilmiştir. Bölgesel lig takımları ve II. lig takımları kıyaslandığında boy, ağırlık, esneklik ve yağ % hariç II. lig basketbolcularının yaş, sol el pençe kuvveti, sağ el pençe kuvveti ve dikey sıçrama açısından bölgesel lig basketbolcularından daha üstün oldukları istatistiksel olarak gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the physical and physiological parameters of the basketball players of the II. Male League and Local Male League are compared. Totally 40 male players as 20 players from II. League and 20 players from Local League participated in this study. For statistical analyses, in the evaluation of data and the findings S.P.S.S. 13.0 packet program is used. According to the normal evaluation, `t test? and `One-Way Anova? tests in independent groups, for the homogeneous group variance analyses Tamhane and Tukey tests from Hoc Multiple Comparisons are used. In this study, (P< 0,05) is for the error level. According to this research, the averages of the physical and physiological values of the II. Male League Selçuk University Basketball Team players and Gelişim College Basketball Team players are like that; age 23.60 year, height 1.9510 cm, body weight 91.75 kg, right hand paw strength 44.5830, left hand paw strength 45.5600, flexibility 27.00, MaxVO2 50.8050, vertical jumping 170.3375, body fat 12.4885; as for Konya Yol Spor and İzmir Spor Basketball Team players who play in Travelling Local Male League, the averages of the physical and physiological values are like that; age 19.20 year, height 1.9085 cm, body weight 84.45 kg, right hand paw strength 38.9150, left hand paw strength grip 36.8200, flexibility 23.60, MaxVO2 46.6500, vertical jumping 156.7875, body fat 13.0815. When the physical and physiological parameters are examined, meaningful differences in terms of age, left hand paw strength and vertical jumping values are seen in II. League and Local League (P< 0,05). In terms of height, body weight, right hand paw strength, flexibility, MaxVO2 and the percentage of body fat (table 2) it is not seen any meaningful difference in II. league basketball teams and local league teams for statistical analyses. When table 3 is examined, meaningful differences are seen in terms of age, right hand paw strength, left hand paw strength and MaxVO2 variables according to the basketball teams in which these players take place. In terms of other variables that are height, body weight, flexibility, the percentage of body fat it is not seen any meaningful difference. Finally, when the local league players and the II. league players are compared, it is seen that the basketball players of the II. league are higher than the g local league players in terms of age, left hand paw strength, right hand paw strength and vertical jumping.