Selçuk üniversitesi beden eğitimi ve spor yüksekokulunda öğrenim gören öğrencilerin empatik eğilimlerinin sporda tercih ettikleri lider davranışları ile karşılaştırılması
The comparison of emphatic tendencies among the students at the selcuk university physical educution and sports high school with their desired leadership behaviour
- Tez No: 195185
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MEHİBE AKANDERE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Spor, Psychology, Sports
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Selçuk Üniversitesi Beden Egitimi ve Spor Yüksekokulunda ögrenim gören ögrencilerin empatik egilimleri ile sporda tercih edilen liderlik davranısları arasındaki iliskiler incelenmistir. Arastırma evrenini Beden Egitimi Ögretmenligi bölümünden 121, antrenörlük bölümünden 120, yöneticilik bölümünden 120 olmak üzere toplamda 361 ögrenci olusturmaktadır. Ögrencilerin 138'i kız, 223'ü erkektir. Veri toplamada Dökmen (1988) tarafından hazırlanan Empatik Egilim Ölçegi (EEÖ) ve Chelladurai ve Saleh (1980) tarafından hazırlanan Tiryaki (2000) tarafından güvenirlilik çalısması yapılıp uyarlanan, Spor çin Liderlik Ölçeginin (SLÖ) tercih edilen lider davranısı formu kullanılmıstır. Verilerin analizinde degiskenlere baglı olarak bagımsız grup t testi, tek yönlü varyans analizi, Pearson Momentler Çarpım korelasyon tekniginden yaralanılmıstır. Varyans analizi sonucunda anlamlı fark çıkan bulgularda farklılasmanın kaynagını belirlemek amacıyla Tukey testi yapılmıstır. Analizler sonucunda cinsiyet degiskeni açısından empatik egilim puanları arasında bir fark bulunmazken tercih edilen lider davranısı alt boyutlarından sosyal destek, demokratik davranıs, otoriter davranıs alt boyutlarında anlamlı düzeyde farklılasma vardır. Yas degiskenine göre empatik egilim puanı ve tercih edilen lider davranısı alt boyutları arasında anlamlı bir fark görülmemistir.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationships between the empathic trends of the students studying at Selcuk University School of Physical Education Sport and leadership behaviour preferred in sports were investigated. The population of the study consists of a total of 361 students, of whom 121 students were at the department of Physical Education Teaching, 120 students at the training department, and 120 students at the management department. 138 of the students were female while 223 were male. In data collection, the Empathic Tendency Scale (ETS) prepared by Dökmen (1988) and the preferred leadership behaviour form of the Leadership Scale for Sport (LSS), which was prepared by Chelladurai and Saleh (1980) and adapted and tested for reliability by Tiryaki (2000b), was used. Independent t test, one-way variance analysis, Pearson Correlation of Moments Multiplication technique were used to analyse the data depending on variables. Tukey test was conducted to determine the source of difference in data which were found significantly different as a result of the variance analysis. While no difference was observed at the end of the analyses between empathic tendency scores in terms of the gender variable, significant differences were found in the social support, democratic behaviour, authoritarian behaviour sub-dimensions of the preferred leadership behaviours. No significant difference was observed in emphatic tendency score and the preferred leadership behaviour sub-dimensions in terms of the age variable.