Yoğurt ve peynir üretiminde malt ekstrakt kullanılması
Using of malt extract for the production of yoghurt and cheese
  1. Tez No: 195201
  2. Yazar: FATMA ESRA TEBERDAR GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SUZAN YALÇIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Besin Hijyeni ve Teknolojisi, Food Hygiene and Technology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Besin Hijyeni ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmada farklı oranlarda (peynir için % 3 - %5, yoğurt için % 3 - %5 - %8) malt ekstrakt katılarak elde edilen peynir ve yoğurtlar, fiziksel, kimyasal ve duyusal özellikleri yönünden analiz edilmiştir. Yapılan kimyasal analizlerin sonuçlarına göre, yoğurt numunelerinde ; kuru madde % 17.88-20.55, karbonhidrat % 9,07-11.29, yağ % 3,74-3.83, protein %4,48- 4.55, laktik asit 1.26-1,27 ve pH 4.28-4,30 değerleri arasında değişmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the physical, chemical and sensorial characteristics of yoghurt and cheese added with malt extract at different levels i.e % 3, % 5 and % 8 for yoğurt; % 3, % 5 for cheese, were analysed. According tho the results of the chemical anaysis, in yogurth samples; total solid material varies between % 17.88-20.55, carbohydrate %9.07-11.29, fat % 3.74-3.83, protein %4.48-4.55, acidity (l.a.) 1.26-1.27 and pH 4.28-4.30.