Kemik metastazlı meme kanseri hastalarında prognostik faktörler ile kemik sintigrafisinin ilişkisi
Corelation bone scintigraphy with prognostic factors breast cancer with bone metastases
- Tez No: 195342
- Danışmanlar: DOÇ.DR. GAMZE ÇAPA KAYA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
Kemik metastazının erken dönemde saptanmasının hastaların yasam sürelerini uzattığı gösterilemediğinden, kemik sintigrafisinin rutin takipteki yeri tartısmalıdır. Çalısmamızda kemik metastazı ile birlikteliği gösterilmis histopatolojik faktörlerin varlığında asemptomatik vakalarda kemik sintigrafisinin rutin takipte önerilebileceği düsüncesiyle yola çıktık. Meme kanseri tanısı almıs hastalarda biopsiyle meme kanseri tanısı konduktan ne kadar süre sonra kemik metastazı ortaya çıktığını kemik sintigrafisiyle yapılan takipler sonucunda saptamayı amaçladık. Ayrıca meme kanseri olan hastalarda kemik metastazı çıkma süresi ile tümör tipi, klinik evre, östrojen reseptör (ER), progesteron reseptör (PR), c-erb B-2 onkoproteini, tümörün mitotik indeksi, nükleer derecesi ve lenf damar invazyonu ile aralarında iliski olup olmadığını arastırdık. Çalısmaya yasları 25 - 80 yıl arasında olan, meme kanseri tanısı almıs ve kemik sintigrafisiyle kemik metastazı saptanmıs 87 hasta retrospektif olarak dahil edildi. Hastaların tümör tipi, biopsi tarihi, klinik evrelemesi, ER, PR, c-erb B?2, tümörün mitotik indeksi, nükleer derecesi, lenf damar invazyonu varlığı, kemik sintigrafisinde saptanmıs olan ilk metastaz zamanları ve lezyon sayıları not edildi. Meme kanseri tanısı konmus olan histopatoloji tarihi ile kemik sintigrafisinde metastaz saptanan ilk tarih arasındaki zaman farkı kaydedildi. ER, PR ve c-erb B-2'nin kemik metastazı ortaya çıkma süresi ile olan iliskisi için Mann Whitney U testi; lenf damar invazyonu ile kemik metastaz süresi için students' t testi; tümör tipi, klinik evre, mitoz, nükleer derece ile kemik metastaz süresi için ise Kruskal-Wallis testi uygulandı. Lezyon sayısı ile tümör tipi, klinik evre, mitoz, nükleer derece, ER ve PR durumu arasındaki iliski olup için ki-kare testi uygulandı. Ortalama kemik metastaz süresi 26.4 ± 34.7 ay olarak bulundu. ER, PR, c-erb B-2 , tümör patolojisi, mitotik indeks ve nükleer derece ile kemik metastazı ortaya çıkma süresi arasında istatiksel olarak anlamlı bir iliski saptanmadı. Evre 4 olan hastalarda kemik metastazı ortaya çıkma süresi diğer evrelerdeki hastalar ile kıyaslandığında daha kısa olarak bulundu (p = 0.009). Lezyon sayısı ile tümör tipi, evre, mitoz, nükleer derece, ER ve PR durumu arasında anlamlı bir iliski saptanmadı. Sonuç olarak; bu çalısmada kemik metastazı ile herhangi bir prognostik faktör arasında iliski gösterilememis olmakla birlikte, bu konuyu arastıran daha genis seriler yapılması ve metastatik hastalarda da prognostik faktörleri arastıran çalısmaların artması rutin takipte kemik sintigrafisinin yerinin aydınlatılmasına faydalı olacaktır.
Özet (Çeviri)
The use of routine bone scintigraphy to detect bone metastases in breast cancer patients is controversial because early detection of bone metastases has not been shown to improve long-term survival. According to our hypothesis, the presence of histopathologic factors with known co-existence with bone metastases may be an indication for routine bone scintigraphy and may improve long-term survival. We also aimed to calculate the time interval between diagnosis of breast cancer via biopsy and detection of bone metastases via bone scintigraphy. The relation of time interval between diagnosis to occurrence of bone metastases with tumor types, clinical stage, estrogen receptor (ER), progesterone receptor (PR), c-erb B-2 oncoprotein, mitotic index, nuclear grade and lymphatic invasion were also investigated retrospectively. Eighty-seven patients with ages of 25 to 80 years were included in the study. All of them had bone metastases diagnosed by bone scintigraphy. Biopsy dates, tumor types, clinical stage, ER, progesterone receptor PR, c-erb B-2 oncoprotein, mitotic index, nuclear grade, lymphatic invasion and the time of first bone involvement were noted. The number of lesions detected on bone scintigraphy was also noted. The time intervals for the occurrence of bone metastases (TBM) were calculated for each patient in months. Mann Whitney U Test was used to analyze the correlation of TBM with ER, PR, c-erb B-2, and mitotic index. students? t test was used for the analyses of the correlation between TBM and lymphatic invasion. Kruskal-Wallis test was used for the analyses of the correlation between TBM, tumor types, clinical stage, mitosis and nuclear grade. Finally, the chi-square test was used to test the correlation of number of lesions detected on bone scintigraphy with histopathologic factors and clinical stage. The mean TBM was 26.4 ± 34.7 months. There was not any statistically significant relation between TBM and number of metastases with histopathologic features. The TBM for stage IV patients was significantly shorter than other clinical stages (P=0.009). We could not demonstrate any correlation of prognostic factors with bone metastases in this study. More studies in larger patient groups concerning the demonstration of any possible correlation between prognostic factors bone metastases in breast cancer patients with bone metastases are needed