Gaziantep üniversitesi merkez kampüsündeki lisans öğrencilerinde alkol ve madde kullanma durumu
Alcohol and substance usage among undergraduate students in the main campus of the University of Gaziantep
- Tez No: 195738
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BİRGÜL ÖZÇIRPICI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Halk Sağlığı, Uyuşturucu Alışkanlığı ve Alkolizm, Public Health, Drug Addiction and Alcoholism
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 206
Özet
Araştırmamızda Gaziantep Üniversitesindeki Lisans öğrencilerinde alkol ve madde kullanım durumu ve bunu etkileyen faktörlerin belirlenmesi amaçlanmıştır.Üniversite öğrencilerinin üniversiteye başlarken ve bitirirken alkol ve madde kullanım durumunu belirlemek amacıyla Gaziantep Üniversitesi Merkez kampüsünde bulunan tüm lisans bölümlerinin ilk ve son sınıfları araştırmaya alınmıştır. İlk sınıflardaki 1352 ve son sınıflardaki 865 öğrencinin hepsi örnek seçilmeden araştırmaya dahil edilmiştir. Araştırmaya evrenine ulaşım hızı %95.2'dir. Öğrencilere sınıflarında 39 soruluk, kişisel bilgiler ve alkol ve madde kullanım durumunu içeren soru kağıtları uygulanmıştır. Veriler SPSS (13.0) istatistik paket programında değerlendirilmiştir.Araştırmaya katılan öğrencilerin 813'ünün (%38.5) kız ve 1298'inin (%61.5) erkektir. Araştırmaya katılan öğrencilerin 1291'inin (%61.2) ilk, 820'sinin (%38.8) son sınıfta okuduğu belirlenmiştir. Erkeklerin %56.8'inin, kızların %44.0'ının bir kez dahi olsa alkol kullandığı; erkeklerin %8.6'sının, kızların ise %2.1'inin en az bir kez madde kullandığı belirlenmiştir. Son sınıf öğrencilerinin %65.5'inin, ilk sınıf öğrencilerinin %43.2'sinin bir defa dahi olsa alkol kullandığı; son sınıf öğrencilerinin %8.3'ünün ve ilk sınıf öğrencilerinin %4.6'sının en az bir kez madde kullandığı belirlenmiştir. Lojistik regresyon analiz sonuçlarına göre cinsiyet, sınıf, yakın çevresinde alkol kullanan olması, aylık harçlık miktarı, alkol kullanımını; cinsiyet, sınıf, okul başarısı madde kullanımını anlamlı düzeyde etkileyen faktörler olarak bulunmuştur.Alkol ve madde kullanımı üniversite öğrencilerinde önemli bir halk sağlığı problemi olarak karşımıza çıkmaktadır. Son sınıf öğrencilerindeki kullanım oranlarının ilk sınıf öğrencilerinden daha yüksek olması üniversite yaşamının alkol ve madde kullanımı artırıcı bir etkisi olduğu düşünülebilir. Üniversitelerde öğrencilere sürekli eğitim verilmelidir. Alkol ve madde bağımlılığının önlenmesi açısından ailelere, sağlık çalışanlarına ve topluma büyük görevler düşmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the alcohol and substance usage level and the factors affecting the usage level among the undergraduate students in The University of Gaziantep.First year and last year students of all departments in the main campus of The University of Gaziantep were involved in the study in order to determine the level of alcohol and substance usage at the beginning and at the end of the university life. 1352 first year students and 865 last year students were involved in the study without sampling. Access rate to the study area was 95.2%. Survey papers including 39 questions about personal informations and alcohol and substance usage were applied to the students in the classrooms. Data was evaluated using a statistics package program (SPSS, version13.0).813 students (38.5%) involved in the study were girls and 1298 (61.5%) were boys. 1291 (61.2%) of the students were first year students and 820 (38.8%) were last year students. 56.8% of the boys and 44% of the girls stated that they used alcohol, even once. It was found that 8.6% of the boys and 2.1% of the girls used substance at least once. 65.5% of the last year students and 43.2% of the first year students stated that they used alcohol, even once. It was found that 8.3% of the last year students and 4.6% of the first year students used substance at least once. According to the logistic regression analysis; sex, year, alcohol usage among friends and monthly allowance amount affected alcohol usage significantly. Sex, year and success in school are the factors affecting substance usage significantly.It can be concluded that alcohol and substance usage is an important public health problem among university students. Higher alcohol and drug usage levels in last year students than that of first year students show that university life is a factor increasing the alcohol and substance usage. Contunious education must be given to the students in the university. Families, health workers and community have great responsibilities in the prevention of alcohol and substance addiction.