Ratlarda akut nekrotizan pankreatit modelinde candesartan'ın pankreas mikrodolaşım bozukluklarına etkisi
- Tez No: 195740
- Danışmanlar: PROF. DR. ERCÜMENT H. TEKİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
6 ÖZETAmaç: Akut nekrotizan pankreatitte pankreatitin başlangıç döneminde etyopatogenezde mikrosirkülasyon bozuklukları son derece önemlidir. Mikrosirkülasyon bozukluklarının önlenmesinde bugüne kadar bir çok madde kullanılmıştır. Ancak bu maddelerin klinikte kullanımı sınırlıdır. Bu çalışmada bir AT-II reseptör antagonisti olan candesartan'ın pankreatik mikrodolaşım üzerindeki etkinliğinin ortaya konulması amaçlanmaktadır.Gereç ve Yöntem: Çalışma her grupta 10 rat olacak şekilde oluşturuldu. Pankreatit ceruleinin intravenöz yolla, glycodeoxycholic asitin ise biliopankreatik kanala infüzyonları ile oluşturuldu. 24. ve 48. saat tedavi gruplarına 6. ve 18. saatlerde candesartan verildi. 24. ve 48. saatte sakrifiye edilen ratlardan pankreatik doku kan akımı lazer doppler flowmeter ile ölçüldükten sonra, amilaz, myeloperoksidaz, IL-6 ve tümör nekroz faktör-? için kan örnekleri, histopatolojik analiz, endotel hücre apoptozis değerlendirilmesi ve matriks metalloproteinaz-9 için pankreatik doku örnekleri alındı.Bulgular: Pankreatik doku mikrosirkülasyon düzeyleri candesartan verilen gruplarda daha yüksek idi (p0.05).
Özet (Çeviri)
AbstractAim: Microcirculatory disorders ar important in the initial stages of the acute necrotizing pancreatitis. Various subtsances have been used in the prevention of microcirculatory disorders . Nevertheless the use of these substances i the clinics are very limited. In the present study it is aimed to detect the effects the candesartan; a AT II antogonist; on pancreatic microcirculation.Materials and Methods : The rats were grouped into groups of ten in each. Pancreatitis was induced by cerulein intravenous injection concommitant with glycodeoxycholate infusion to biliopancreatic duct. Treatment groups recieved candesartan at 6. and 18. hours. Th rats were sacrifced at 24th and 48th hours. Pancreatic oerfusion was assesed via laser dopller flowmeter, blood swas colected for amylase, myeloperxidase, IL-6 and tumor necrosis factor alpha. Tissue samples were collected for histopatholog,c analysis, endothelial cell apopthosis and matix metalloproteinase-9 evaluation.Results: Tissue microcirculation was enhanced in candesartan group (p0.05).