Oral ve parenteral demir tedavisi alan demir eksikliği anemili olgularda oksidatif stres ve genotoksisite potansiyelinin araştırılması
Investigation of oxidative stress and potential of genotoxicity in cases with irondeficiency anemia treated with oral and parenteral iron treatment
  1. Tez No: 661300
  2. Yazar: ÖZLEM KİKİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURİ BAKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya (Tıp) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Amaç: Demir eksikliği anemisi dünyada en sık rastlanan bir sağlık sorunu olup, tedavisinde oral veya parenteral demir uygulanmaktadır. Mevcut çalışmada demir eksikliği anemisi olan şahıslarda parenteral ve oral demir tedavisinin oksidatif stress ve antioksidan sistem ile ilgili bazı belirteçler, toplam oksidan durum (TOD), toplam antioksidan kapasite (TAK) ve genotoksisite potansiyeli üzerine olan etkinin araştırılması amaçlanmıştır. Materyal ve Metot: Demir eksikliği anemili 20 kadın hastaya parenteral demir karboksi maltoz ve 20 kadın hastaya da oral demir sülfat uygulandı. Uygulama öncesi ve bir saat sonrasında alınan kan örneklerinden serum SOD, GPx, CAT, MDA. TAK, TOD değerleri spektrofotometrik olarak tayin edildi. Ayrıca mikroçekirdek analizi yapılarak genotoksisite potansiyeli araştırıldı. Bulgular: Oral tedavi uygulanan hastalarda tedavi öncesi ve sonrası serum GPx, SOD, MDA, TAK değerleri ve mikroçelirdek (MÇ) indekslerinde anlamlı olarak farklı değildi. Fakat tedavi sonrası CAT ve TOD düzeyleri tedavi öncesine göre azalmıştı (p˂0.05). Öte yandan i.v.
Özet (Çeviri)
Aim: Iron deficiency anemia (IDA) which is treated with oral and parenteral iron administration, is the most common health problem in the world. The purpose of this study was to investigate the effect of oral and parenteral iron treatment on certain markers concerning oxidative stress and antioxidant system, TOS, TAC, and genotoxicity in cases with IDA. Materals and methods: Intravenous iron carboxymaltose and oral iron sulfate were administered to each group of 20 women with IDA. Serum SOD, GPx, CAT, MDA, TAC and TOS values were spectrophotometrically measured in blood samples taken before and 1 hour later from administration. Additionally, potential of genotoxicity was searched by micronucleus analysis. Results: In orally treated patients, pre and posttreatment serum GPx, SOD, MDA, TAC, values and micronucleus indexes were not different.