Olmesartan medoksomil içeren farmasötik preparatların kapiler elektroforez yöntemi ile analizleri
Analysis of pharmaceutical preparations containing olmesartan medoxomil by capillary electrophoresis method
- Tez No: 195876
- Danışmanlar: PROF.DR. SACİDE ALTINÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Kimya, Pharmacy and Pharmacology, Chemistry
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Analitik Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu tez çalışmasında Olmesartan medoksomil (OLMD) içeren farmasötik preparatlardan doğrudan ve dolaylı olarak OLMD analizi için iki farklı kapiler zon elektroforez yöntemi geliştirilmiştir. OLMD' nin farmasötik preparatlardan doğrudan analizi için OLMD' nin en az 4 saat kararlı davrandığı pH 6,5 50 mM fosfat tamponu çalışma elektroliti olarak kullanılmıştır. Dolaylı yoldan OLMD analizi için ise OLMD en başta 0,01 N NaOH ile hidroliz edilerek OLMD hidroliz ürünü OLH' ye dönüştürülerek analiz edilmiştir. Dolaylı yoldan OLMD analizi için pH 9,5 40 mM borat tamponu çalışma elektroliti olarak kullanılmıştır. Doğrudan ve dolaylı analiz, eritilmiş silika kapilerde (50 ?m iç çap, 48,5 cm toplam uzunluk, 40,0 cm etkin uzunluk) 30°C 'de, 50 mbar basınçla 3 saniye süreli hidrodinamik enjeksiyon ve 30 kV potansiyel uygulanarak gerçekleştirilmiştir. Her iki yöntem için de dedektör dalga boyu 210 nm' dir ve iç standart olarak diflunisal (DİF) seçilmiştir. Bu koşullarda doğrudan analiz için OLMD' ye ait göç zamanı 2,32 dk; dolaylı analiz için OLH' ye ait göç zamanı ise 2,25 dk olarak bulunmuştur. Geliştirilen her iki yöntemin doğrusallık aralığı 2,0 ? 50,0 ?g mL-1 ' dir. Her iki yöntem için de gözlenebilme sınırı 0,5 ?g mL-1 olarak bulunmuştur. Validasyon çalışmalarına bağlı olarak geliştirilen yöntemlerin doğru, kesin, duyarlı, seçici, sağlam ve tutarlı olduğu görülmüştür. Geliştirilen yöntemlerle Türkiye ilaç piyasasında bulunan ve OLMD içeren farmasötik preparatlar analiz edilmiştir. Aynı preparatlar, kaynaklarda bulunan UV-Görünür bölge spektrofotometrik yöntemle de analiz edilmiştir ve sonuçlar istatistiksel olarak karşılaştırılmıştır. Geliştirilen yöntemlerle ve kaynaklardaki yöntemle elde edilen analiz sonuçları arasında anlamlı bir fark olmadığı görülmüştür. Anahtar Kelimeler : Olmesartan Medoksomil, Kapiler Elektroforez, Farmasötik Preparat, Validasyon
Özet (Çeviri)
In this study, two capillary zone electrophoresis methods were developed for the direct and indirect analysis of Olmesartan medoxomil (OLMD) in pharmaceutical preparations containing OLMD. For the direct analysis of OLMD in pharmaceutical preparation, pH 6.5 50 mM phosphate buffer was selected as background electrolyte, in which OLMD was stable at least for 4 hours. For the indirect analysis of OLMD, OLMD was hydrolyzed to its hydrolysis product (OLH) and then analyzed. pH 9.5 40 mM borate buffer was used as background analyte for the indirect analysis of OLMD. Direct and indirect analysis were performed using a fused silica capillary (50 ?m internal diameter, 48.5 cm total length, 40 cm effective length) at 30°C with the application of 3 seconds of hydrodynamic injection at 50 mbar pressure and a potential of 30 kV. For both methods, the detector wavelength was 210 nm and diflunisal (DİF) was chosen as internal standard. Under these conditions, the migration time of OLMD for direct analysis was 2.32 min and the migration time of OLH for indirect analysis was 2.25 min. The linearity range was 2.0 ? 50.0 ?g mL-1 and the limit of detection (LOD) was 0.5 ?g mL-1 for both methods. According to the validation study, it was seen that the developed methods were accurate, precise, sensitive, selective, rugged and robust. The pharmaceutical preparations which were founded in the drug market of Turkey and containing OLMD were analyzed by the developed methods. Same preparations were also analyzed by the reported method in the literature and the results were statistically compared. No significant differences were found between the analysis results obtained from developed methods and the method reported in literature. Key words : Olmesartan Medoxomil, Capillary Electrophoresis, Pharmaceutical Preparations, Validation