Periferik kök hücre nakli olan hastalarin anksiyete ve depresyon düzeyi
Level of anxiety and depression in patients undergoing peripheral blood stem cell transplantation
- Tez No: 195918
- Danışmanlar: ÖĞR.GÖR. SEVGİ SUN KAPUCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hematoloji, Hemşirelik, Onkoloji, Hematology, Nursing, Oncology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalısma, kök hücre nakli (KHN) yapılan hastaların anksiyete ve depresyon düzeyinin belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıstır. Arastırma Hacettepe Üniversitesi Eriskin Hastanesi, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi bni Sina Hastanesi, Ankara Numune Hastanesi ve Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Kök Hücre Nakli Ünitelerinde yürütülmüstür. Örneklemi toplam 60 hasta olusturmustur. Çalısmada arastırmacı tarafından gelistirilen soru formu ve Hastane Anksiyete ve Depresyon Ölçegi (HADÖ) kullanılmıstır. Elde edilen verilerin degerlendirilmesinde Yüzdelik hesaplaması ve ki-kare testleri kullanılmıstır. Arastırmadan elde edilen bulgulara göre, arastırma kapsamına alınan hastaların %36.6'sı 18-30 yas grubu, %65'i erkek, %68.3'ü evli, %38.3'ü lise mezunudur. Çalısmada hastaların nakil döneminde anksiyete ve depresyon problemlerine bakılmıstır. Hastaların 30.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to assess the anxiety and depression level of the patients, undergoing stem cell transplantation (SCT) . The study was conducted in the Stem Cell Transplantation Units of Hacettepe University Adult Hospital, Ankara University Medical School bni Sina Hospital, Ankara Numune Hospital and Gazi University Medical School. Sample included total 60 patients. The questionnaire form developed by the investigator and Hospital Anxiety and Depression Scale (HADS) were used in the study. Data were analysed by using percentages and Chi-squared tests have been used. According to the findings of the study, of the patients included in the study, 36.6% was between the ages of 18-30, 65% was male, 68.3% was married and 38.3% was graduate of high school. In the study, the patients? anxiety and depression problems were compered undergoing SCT.