Ameloblastomada human papillomavirüs ve p53 insidansının belirlenmesi
Determination of human papillomavirus and p53 incidence in ameloblastomas
  1. Tez No: 195985
  2. Yazar: MEHMET ÇAKACI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NURAY ER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Moleküler Tıp, Patoloji, Dentistry, Molecular Medicine, Pathology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalısmada, Human Papillomavirüs DNA'sı, 33 ameloblastoma örneginde Polimeraz Zincir Reaksiyonu (PCR) yöntemi ile arastırılmıstır. Ayrıca ameloblastoma doku kesitlerinde immünohistokimyasal yöntem ile p53 ekspresyonları incelenmistir. Viral genomun L1 bölgesine baglanan GP5/GP6 consensus primerleri kullanılarak yapılan amplifikasyon ile MY09/MY11 ve GP5/GP6 primerlerinin birlikte kullanıldıgı nested PCR sonrasında, -globin pozitif 25 örnegin 19'unda (%76) HPV DNA'sı tespit edilmistir. HPV pozitif 19 örnegin 11'inde(%57,9) p53 immün boyanması gözlenmistir. Tip spesifik primerler kullanılarak yapılan PCR ile HPV pozitif örneklerin 5'inde yüksek risk grubu içerisinde yer alan HPV 16 ve HPV 18 DNA'sı belirlenmistir. Gen array yöntemi kullanılarak, ilk kez bu çalısmada HPV tip 43 ve HPV tip 68 oral kavitede tespit edilmistir. HPV pozitif hastaların %36,8 bayan, %63,2'sinin erkek; HPV negatif hastaların ise % 66,7 bayan, %33,3'ü erkek oldugu tespit edilmistir. Human papillomavirüs varlıgı ve p53 ekspresyonları arasında Ki-kare ve Fisher kesinlik testine göre anlamlı bir iliski bulunamamıstır. Anahtar Kelimeler : Ameloblastoma, Human papillomavirüs (HPV), p53, Polimeraz Zincir Reaksiyonu ( PCR), mmünohistokimya
Özet (Çeviri)
In this study, Human papillomavirus DNA is investigated by Polymerase Chain Reaction (PCR) in 33 ameloblastoma samples. Further more, p53 expressions are examined by immunohistochemical method in the sections of ameloblastoma samples. After amplification by GP5/GP6 consensus primers which bind the L1 region of the viral genom and nested PCR using both MY09/MY11 and GP5/GP6 primers, HPV DNA was detected in 19(76%) of the 25 -globin positive samples. p53 immun-staining observed in 11(57,9 %) of the 19 HPV positive samples. The high risk HPV 16 and HPV 18 detected in 5 of the HPV positive samples by PCR with using type specific primers. HPV type 43 and HPV type 68 which were first shown in oral cavity, detected in this study by gene array method. HPV positive patient?s distribution according to sex is 36,8 % female, 63,2 % male and in HPV negative patients 66,7 % female, 33,3 % male. No significant correlation is found between HPV presence and p53 expression with Chi-square and Fisher?s exact test. Key Words : Ameloblastoma, Human Papillomavirus (HPV), p53, Polimerase Chain Reaction (PCR), Immunohistochemical