Miyofasyal ağrı sendromunda okluzal splint, akupunktur ve farmakolojik tedavinin etkinliklerinin araştırılması
Researching effectiveness of occlusal splint, acupuncture and pharmacological treatment in myofascial pain syndrome
- Tez No: 195992
- Danışmanlar: PROF.DR. ESENGÜN YENGİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Çalısmamızda Temporomandibular Rahatsızlıklar içerisinde önemli bir yer tutan Miyofasyal Agrı Sendromunun tedavisinde kullanılan üç farklı tedavi yönteminin etkinliklerinin arastırılması hedeflenmektedir. TMR/ATK'ye göre MAS teshisi konulan 40'ı kadın, 5'i erkek toplam 45 hasta randomize olarak üç gruba ayrılmıstır. Birinci gruba 3 ay süreyle geceleri okluzal splint kullandırılmıs, ikinci gruba bes seans akupunktur tedavisi uygulanmıs üçüncü gruba ise 1 hafta süre ile günde iki kez 500mg parasetamol verilmistir. Hastaların maksimum yardımsız agız açma miktarları, palpasyon skorları ve VAS skorlarının yanı sıra temporal kasın ön, orta ve arka kısımlarından, masseterin üst orta ve alt kısımlarından, SKM'nin üst, orta ve alt bölgelerinden ve TME üzerinden gerçeklestirilen algometre ölçümleri karsılastırılmıstır. Depresyon ve somatizasyon skorlarının da degerlendirildigi çalısmanın sonucunda akupunktur grubu ile okluzal splint grubunun tedavi etkinlikleri arasında anlamlı bir fark bulunamazken (p>0,05), akupunktur ve okluzal splint gruplarındaki palpasyon skorları degisimi parasetamol grubundan üstün bulunmustur (p0,05). Maksimum agız açıklıgı degisimleri incelendiginde üç grubun tedavi etkinlikleri arasında anlamlı bir fark bulunamamıstır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effectiveness of three different treatments in Myofascial Pain Syndrome. 45 patients (5 male, 40 female) who were diagnosed Myofascial Pain Syndrome according to the RDC/TMD were divided into three groups randomly. First group used occlusal splint during night for three months, second group received 5 times acupuncture treatment and third group received 500 mg paracetamol tablets twice a day for a week. Besides the evaluation of maximum unassisted mouth opening, VAS scores and palpation index; algometric measures of anterior, middle, posterior temporalis; upper, middle, lower masseter; upper, middle, lower sternocleidomastoid muscles and TMJ were evaluated. The depression and somatization scores were also evaluated. There were not any significant differences between occlusal splint and acupuncture treatments (p>0.05). Difference of palpation scores were significantly greater in occlusal splint and acupuncture groups than paracetamol group (p0.05).