Alveolar distraksiyon yapılan hastalarda implantüstü protezlerin uzun dönem takibi
A long term follow up implant prosthesis in the patients treated with alveolar distraction osteogenesis
- Tez No: 196017
- Danışmanlar: PROF.DR. ATİLLA SERTGÖZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmanın amacı, alveolar distraksiyon sonrası implant uygulanmış hastalarda yapılan protetik restorasyonların başarısını 1 yıl boyunca klinik ve radyolojik olarak değerlendirmektir. Çalışmaya katılan hastalar iki gruba ayrıldı: 1. gruptaki hastalarda distraksiyon sonrası konsolidasyon süresi 1 ay, 2. gruptaki hastalarda ise 3 ay beklenmiştir. Toplam 18 hastaya SLA yüzeyli 38 adet vida tipi implant tek aşamalı cerrahi işleme göre yerleştirildi. İmplantların 4 adeti maksillaya yerleştirilirken, 34 adeti mandibulaya yerleştirildi. Toplam yerleştirilen implantların 19 adeti 1 aylık konsolidasyon sonrası uygulanırken 19 adeti 3 aylık konsolidasyon süresi sonrasında uygulandı. Osseointegrasyonun tamamlanması takiben yapılan protetik restorasyonların başarısı; başlangıç, 6.ay ve 1.yıl sonrası plak, gingival, kanama, cep derinliği indeksleri ve radyolojik tetkikler ile değerlendirildi. 1 yıllık değerlendirme periyodu sonunda, konsolidasyon süresi 1 ay ve 3 ay olan implantlar klinik ve radyografik olarak %100 başarılı bulunmuştur. 1.gruptaki implantlarda 1 yıl içinde oluşan kemik rezorbsiyon miktarı 2. gruptaki implantlarda görülen rezorbsiyon miktarından daha yüksektir, fakat bu durum istatistiksel olarak anlamlı değildir. Her iki grup arasında, plak, gingival ve kanama indeksi açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmuştur. 1 yıl içinde herhangi bir protetik komplikasyonla karşılaşılmamıştır. Ayrıca hasta memnuniyeti açısından iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmamıştır. Bu çalışmadan elde edilen sonuçlara göre alveolar distraksiyon sonrası implant destekli restorasyonlar ile tedavi edilen hastalarda konsolidasyon süresinin kısaltılmasının restorasyonların 1 yıllık klinik başarısına etkisi olmadığı bulunmuştur. Ancak konsolidasyon süresi kısaltılarak yapılan implantların uzun dönem klinik başarısının değerlendirilmesi için implant sayısının daha fazla olduğu ve daha uzun süreli çalışmaların yapılmasına ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate 1 year clinical and radiographical success of prostheses in patients treated with implants after alveolar distraction osteogenesis. Patents were divided into 2 groups: in group 1, consolidation time was 1 month, however in group 2 was 3 months. A total of 38 screw typed implants were placed using one step surgical procedure in 18 patients. 4 implants were inserted into the maxillary jaw, whereas 34 to mandible. The success of prostheses were assessed with clinical examination included plaque, bleeding, gingival index and pocket depth measurements and panaromic radiographs at initial, 6 months and 1 year later. After 1 year clinical examination, both groups found 100 % of success clinically and radiographically. Amount of bone resorption level in group 1 was measured higher than group 2 after 1 year. However, this difference was not statistically significant. There were statistically significant differences between the two groups of plaque, gingival and bleeding index values. No prosthetic complication was determined after 1 year examination period. In addition, no statistically significant values were found between the patient satisfaction in group 1 and 2. Results from obtaining this study, we suggested that decreasing the consolidation time in patients restore with implants after alveolar distraction osteogenesis was not affected the one year clinical success of implant supported restorations. However, further long term researches needed to determine the success of this type prosthesis.