Talasemi Majörlü adölesanlarda beden imajinin benlik saygisina etkisi
The influence of body image on the self esteem in the adölescent with Thalasemia Major
- Tez No: 196095
 - Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE PEK
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
 - Yıl: 2007
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Marmara Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 92
Özet
1. ÖZETTalasemi majörlü adölesanlar yaşıtlarına göre fiziksel gelişimlerindeki ve okul performanslarındaki farklılık nedeni ile düşük benlik saygısı yönünden risk grubu oluştururlar.Araştırma talasemi majörlü adölesanların beden imajının benlik saygısına etkisini belirlemek amacıyla planlanmıştır.Çalışmaya, Sağlık Bakanlığı Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile Sağlık Bakanlığı Bakırköy Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim Hastanesinde polikliniklerinde izlemi süren 14 ? 18 yaş arası talasemi majörlü olup çalışmayı kabul eden 37 adölesan alınmıştır.Veri toplama aracı olarak ?Bilgi Formu?, ?Vücut Algısı Ölçeği?, ?Coopersmith Benlik Saygısı Envanteri? kullanılmıştır.Araştırma sonucunda elde edilen veri SPSS (Statiscial Package for Social Sciences) paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Analiz ve değerlendirmelerde sıklık dağılımları, merkezi ve yaygınlık ölçüleri bağımsız gruplarda t, tek yönlü varyans analizi ve pearson korelasyon analizi kullanılmıştır. İstatistiksel anlamlılık düzeyi olarak ise 0,05 alınmıştır.Çalışmada kullanılan ölçeklerin Cronbach's alpha katsayıları Vücut Algısı Ölçeği (VAÖ) için 0.93 , Benlik Saygısı Ölçeği (BSÖ) için 0.71 olarak bulunmuştur.Araştırma grubundaki talasemili adölesanların %51,4'ünü erkek, %48,6'sını kız çocuklar oluşturmaktadır. Yaş ortalaması 15,5+1,7'tür. Kilo ortalamaları 40,86±8,92 ve boy ortalamaları 147,06±12,44'dür. %51,4'ünün kilo, %56,8'inin ise boy persentil eğrisinin 0,05).
Özet (Çeviri)
2. SUMMARYTHE INFLUENCE OF BODY IMAGE ON THE SELF ESTEEM IN THE ADOLESCENTS WITH THALASSEMIA MAJORThe objective of this study was to determine the effects of body image on the self esteem in the adolescents with Thalassemia Major.The study was performed with 37 adolescents in total aged between 14-18, had Thalassemia Major ,accepted to be involved in this study, and was followed-up in the clinics of ?Okmeydanı Training and Research Hospital? under the Ministry of Health and ?Infantile Diseases Training Hospital? under the Ministry of Health.?Data Form?, ? Body Cathexis Scale? and ?Coopersmith Self Esteem Inventory? was used as data collection tools.Data collected at the end of the research was analyzed by using SPSS (Statistical Package for Social Sciences) package software. Frequency distribution, central and spread measures, unilateral variance analysis for the independent groups and Pearson correlation test was used for analysis and evaluation works.0,93 was Cronbach?s alpha coefficient of Body Cathexis Scale, 0,71 was Cronbach?s alpha coefficient of Coopersmith Self Esteem Inventory in the study.There was no statistical remarkable difference noted when the average value of body cathexis is compared with the average value of Coopersmith self esteem scale in accordance with the ages and the genders of the adolescents (p>0,05).