İlköğretim programlarının ilk yardım ve temel sağlık eğitimi açısından incelenmesi: Sivas ili örneklemi
Summary primary programmes in first aid and basic health education in terms of the examination
  1. Tez No: 350206
  2. Yazar: SERAP KÖŞE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitimde Program Geliştirme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu araştırma ilk yardım ve temel sağlık eğitiminin, öğretmen görüşlerine göre eğitimin ilk kademesinde (1-5) etkili ve verimli bir şekilde verilip verilmediğini saptamak amacı ile yapılmıştır. Araştırma, Sivas ili merkez ilköğretim okullarında görevli 405 sınıf öğretmeni ile gerçekleştirilmiştir. Veriler, 2011-2012 eğitim-öğretim yılında araştırmacı tarafından hazırlanan İlköğretimde“Temel Sağlık ve İlkyardım Anketi”kullanılarak toplanmıştır. Araştırma souçlarına göre; Anketteki“hizmet içi eğitimi”sorusunu cevaplayan öğretmenlerden sadece 166 (%41)'sinin hizmet içi eğitim aldığı tespit edilmiş. 235 (%59)'inin ise temel sağlık ve ilkyardım konusunda herhangi bir hizmet içi eğitim almadıkları tespit edilmiştir. Hizmet içi eğitim alan öğretmenler programın içerik boyutuna yönelik olumlu yaklaşmışlar bu da istatistiksel olarak önemli çıkmıştır. Ankete katılan öğretmenlerin temel sağlık ve ilkyardım konusunda kazanımlarla, içerikle, ölçme-değerlendirme ile ilgili olumlu görüş bildirdikleri tespit edilmiştir. Ancak eğitim ortamları ile ilgili olumsuz görüşler bildirdikleri tespit edilmiştir. Okul ve kurumlar ile yapılan etkinliklerin öğrenci üzerinde olumlu bir etkisinin olduğu tespit edilmiştir. Öğretmen-veli-okul idaresi iş birliğinin de ilk yardım ve temel sağlık konularında eitime olumlu katkısı olduğu tespit edilmiştir. Eğitim fakültesi, eğitim enstitüsü ve ğretmen okullarından mezun olan öğretmenler temel sağlık ve ilkyardım konularında aldıkları eğitimlere daha olumlu yaklaşmışlar bu da istatistiksel olarak anlamlı çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
This research first aid and basic health education, teachers ' views of education than in the first stage (1-5) is an effective and efficient way, whwther with the aim to determine made. Reserach, Sivas province in the central primary schools officer 405 class teacher was carried out. The data for the 2011-2012 academic year by the researcher prepared in Primary education“Basic Health care and First Aid Survey using the”collected. The results of the research, according to the Survey of“in-service”training the question of the respondent teachers only 166 (%41) were had in-service training have been identified. 235 (%59) of the basic health care and first aid in any in-service training have taken have been identified. In-service training of the teachers of the program content, the size of the positive yaklasmislar this is also statistically significant has emerged. The survey of the participating teachers in basic health care and firs aid on the achievements, the content, the assesment related to the positive opinion of the reporting have been identified. According to the data of the survey the participating teachers in general, the acquisition and related to the content of the positive view of reporting, but for educational environments related to the negative opinions which have been identified. Schools and institutions with the activities of the student on the positive effects have been identified. The teacher, the parenti the school administration, the business union of first aid and basic medical training in the positive contribution that have been identified.