İlköğretim 7.sınıf sosyal bilgiler programında yer alan Atatürkçülük kazanımlarına dair öğretmen görüşlerinin değerlendirilmesi
Evaluating the teachers opinions abouth gaining the basic ideology of Kemalism in the cirrucalum of social programmes for 7 th classes
  1. Tez No: 234460
  2. Yazar: EMİNE KARAASLAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CENGİZ DÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Bölümü
  12. Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu araştırmanın amacı, ilköğretim 7. sınıf Sosyal Bilgiler programında yer alan Atatürkçülük kazanımlarını, ilköğretim okullarında görev yapmakta olan 7. sınıf Sosyal Bilgiler öğretmenlerinin görüşlerine göre değerlendirmektir. Diğer bir deyişle amaç; Atatürkçülük kazanımları ile diğer değişkenler (ders kitabı, öğretmen özellikleri, derslerde kullanılan yöntem ve teknikler, derslerde kullanılan araç-gereçler) arasında nasıl bir ilişki olduğunu ortaya çıkarmaktır.Araştırmada, verilerin toplanması için araştırmacı tarafından öğretmenlerin Atatürkçülük kazanımlarına ilişkin görüşlerini ortaya çıkarmaya yönelik anket geliştirilmiştir.Araştırma Sivas ili merkez ilçede MEB'e bağlı ilköğretim okullarında görev yapan ve 7. sınıf Sosyal Bilgiler dersine giren 95 Sosyal Bilgiler öğretmenine uygulanan anket verilerine dayanmaktadır. Elde edilen verilerin istatiksel analizinde, SPSS (Statistical Package For Social Sciencens) paket programından yararlanılmıştır. Bu çalışma 2008-2009 eğitim\öğretim yılı ile sınırlandırılmıştır.Araştırma sonucunda anket verileri doğrultusunda Atatürkçülük kazanımları ile diğer değişkenler arasındaki ilişkiler tablolaştırılmış; incelenerek sonuç ve öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is evaluating the achievements of Kemalism which takes place in Primary school 7th classes? Social Studies programme according to the point of views of Social Studies teachers who work in primary schools. In other words; the purpose is to find out what kind of a relationship takes place between the achievements of Kemalism and other variables (lesson books, teacher?s characteristics, teaching methods and techniques used in this course, the materials used in this lesson).In this research,a survey which aims to find out the teachers? opinions related to the achievements of Kemalism has been improved by the researcher.Research is based on the survey datas which applied to 95 teachers, who lectures the Social Science courses for the primary school of 7th classes,and who works at the primary schools bounded to the National Education Ministry of Turkey which take place in Sivas Central district. For the statistical analysis of the data obtained, the package programme SPSS (Statistical Package For Social Sciencens) is used. This study is limited by 2008-2009 educational year.As a result of the research, according to the datas of the survey,the relationship between the achievements of Kemalism and the other variables are customized as tables, analysed, the results and the recommendations are presented.