Sofralık zeytinlerde biyojen amin miktarlarının belirlenmesi
Determination of biogenic amine levels of table olives
  1. Tez No: 196335
  2. Yazar: KEMAL ÖZGÜR ERGEN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. KAMURAN AYHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
ÖZETYüksek Lisans TeziSOFRALIK ZEYT NLERDE B YOJEN AM N M KTARLARININ BEL RLENMESKemal Özgür ERGENAnkara ÜniversitesiFen Bilimleri EnstitüsüGıda Mühendisliği Anabilim DalıDanışman: Prof. Dr. Kamuran AYHANBu çalışmada Yüksek Performanslı Sıvı Kromotografisi (HPLC) yöntemi kullanılarakpiyasadan temin edilen 40 adet çeşitli tipteki sofralık yeşil ve siyah zeytin örneklerindekibiyojen amin miktarları belirlenmiştir. Ayrıca örneklerde toplam mezofilik aerobik bakteriler(TMAB), enterobakteri, maya ve küf sayımları da yapılmıştır.Zeytin örneklerinde belirlenen TMAB sayım sonuçları; açık tipteki siyah zeytin örneklerinde3,52-6,83 log kob/g, vakum paketlenmiş siyah zeytin örneğinde 4,00 log kob/g, açık tiptekiyeşil zeytin örneklerinde < 2-5,88 log kob/g olarak bulunurken, sterilize ve pastörize siyahzeytin örneklerinde ve pastörize yeşil zeytin örneklerinde < 2 log kob/g olarak saptanmıştır.Tüm örneklerde enterobakteri sayım sonuçları 2 log kob/g' dan düşük olarak belirlenmiştir.Maya sayım sonuçlarının açık tipteki siyah zeytin örneklerinde 3,30-6,65 log kob/g, vakumpaketlenmiş siyah zeytin örneğinde 3,39 log kob/g ve açık tipteki yeşil zeytin örneklerinde
Özet (Çeviri)
ABSTRACTMaster ThesisDETERMINATION OF BIOGENIC AMINE LEVELS OF TABLE OLIVESKemal Özgür ERGENAnkara UniversityGraduate School of Natural and Applied SciencesDepartment of Food EngineeringSupervisor: Prof. Dr. Kamuran AYHANIn this study, biogenic amine amounts of 40 green and black table olive samples at differenttypes provided from market were investigated by High Performance Liquid Chromatography(HPLC). Additionally, total mesophlic aerobic bacteria (TMAB), enterobacteria and yeast-mold counts of the samples were determined.TMAB counts of unpacked black olive, vacuum packed black olive and unpacked green olivesamples were found as 3.52-6.83; 4,00 and < 2.00-5.88 log cfu/g, respectively, while those ofsterilized and pasteurized green olive samples were lower than 2.00 log cfu/g. In all samplesthe entrobacteria counts were lower than 2.00 log cfu/g. Yeast counts were ranged from 3.00to 6.65 log cfu/g in unpacked black olive samples, from