İnternet tabanlı güç elektroniği eğitimi
Internet based power electronic education
- Tez No: 196396
- Danışmanlar: PROF.DR. ÇETİN ELMAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Teknik Eğitim, Computer Engineering and Computer Science and Control, Technical Education
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu tez çalışmasında güç elektroniği dersi, programlı şekil de öğrencilereaktarılmaya çalışılmıştır. Bu sebeple eğitim amaçlı bir web sitesi hazırlanmıştır.Web sitesi, üç ana başlık altında on dört adet güç elektroniği devresinin javaprogramını kullanarak hazırlanmış benzetimlerinden oluşmaktadır. Eğitimsitesinde güç elektroniği dersine ait teorik bilgiler, deneyler, web ortamındagerçekleştirilmiştir. Ayrıca kullanıcı teorik ve deneysel çalışmaların sonucundakendi kendine sınava girerek konuyu ne kadar öğrendiğini test edebilmektedir.Bu eğitim sitesi sayesinde kullanıcı istediği zaman güç elektroniği dersialabilecektir. Öğrenci öğrenme işini bir program dâhilinde kendi kendineyapacağı için eğitimi kişisel özellik kazanmış olacaktır. Ayrıca benzetimsayfalarının sayesinde dersler görsellik özelliğine de sahip olmuştur. Bu metotlabirlikte kullanıcı istediği zaman ve yerde eğitim alabileceği için eğitimdekizaman ve mekân sorunu bir parçada olsa çözülmüştür. Aynı zamanda eğitimdaha etkin hale getirilmiş ve bilgilerin daha kalıcı olması sağlanmıştır.Anahtar Kelimeler : Web tabanlı Eğitim, e-eğitim, Güç Elektroniği, Java
Özet (Çeviri)
This thesis aims to provide students with learning power electronic lessons in aschedule. For this reason, an educational web site has been designed. Web site iscomposed of three main units with fourteen power electronic circuitssimulations prepared in Java program. In this educational site, theoreticalinformation and experimental studies, users can take a text exam to check theirknowledge. A user will be able to take the power electronics lesson wheneverneeded. As the user will perform learning process themselves in a scheduledway, the education will have a personalized manner. Furthermore, the lessonswill have visual properties by the simulation pages. In this method as the userwill be able to take the lessons whenever and wherever desired, the problem oftime and place constrains will be solved to some extent. In addition, in this wayeducation process will become more effective and the lessons will be learned in amore long lasting way.