Tufanbeyli linyitlerindeki yanabilir kükürdün hidrojen peroksit çözeltisiyle uzaklaştırılması
Removal of combustible sulphur in Tufanbeyli lignites by hydrogen peroxide solution
  1. Tez No: 196411
  2. Yazar: BEKİR VOLKAN SARIÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN GÜRÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Son yıllarda dünyada yaşanan petrol krizleri, uzun yıllar enerji talebinikarşılayabilecek miktarda rezervi bulunan kömürle yapılan çalışmalarınönemini arttırmaktadır. Yüksek linyit rezervlerine sahip ülkemizde iselinyitlerin yüksek kükürt içerikli oluşu kullanımını sınırlandırmaktadır.Özellikle termik santrallerde tüketilen linyitler, yanma sonucu oluşan SO2 veSO3 emisyonları ile hava kirliliğini oluşturmaktadır. Bundan dolayı, havakirliliği yüzyılımızın en hayati problemlerinden biridir. Gerekli tedbirleralınmazsa, hava kirliliği insanların geleceğini tehdit edecektir. Bu amaçlayüksek rezervlere sahip olan Tufanbeyli linyit örnekleri üzerinde yanabilirkükürdün giderilmesi çalışmaları yapılmıştır. Bu çalışmada hidrojen peroksitçözeltisi ile kömürdeki yanabilir kükürdün, yanmayan form olan sülfatformuna dönüştürülmesi amaçlanmıştır. Kükürdün dönüşümünü etkileyenparametre olarak; hidrojen peroksit konsantrasyonu, reaksiyon süresi vepartikül boyutu incelendi.ivMaksimum desülfürizasyon; ortalama 0,25 mm partikül boyutunda, 12 saatlikreaksiyon süresinde ve % 15'lik hidrojen peroksit konsantrasyonunda havadasabit tartıma getirilmiş kömürdeki yanabilir kükürt için %79 verimeulaşılmaktadır.Bilim Kodu : 912Anahtar Kelimeler : Kükürt giderimi, kömür, hidrojen peroksit, seçiciyükseltgenSayfa Adedi : 75Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Metin GÜRÜ
Özet (Çeviri)
Petroleum crisis during the last years have increased the significance ofresearches coal that can supply the energy requirement for long period withexisting reservoirs through the world. Although there are high lignite reservoirsin our country, high sulphur content limits the efficient use of them.Particularly lignite combusted in thermal power plants is reason of air pollutiondue to SO2 and SO3 emission which occur during combustion. Therefore, airpollution is one of the vital problems of our century. To avoid this problem,research aiming to removal of the combustible sulfur of lignite from Tufanbeyliwhich has high lignite reservoirs , was done. In this study, it is aimed to convertof combustible sulfur in coal, to non-combustible sulfate form by hydrogenperoxide solution. The parameters affecting the sulfur conversion,concentration of hydrogen peroxide solution, reaction time and partical size ofwere investigated. Maxiumum desulfurization efficiency was 79 % with 0,25mm partical size, 12 hours reaction time, and % 15 hydrogen peroxideconcentration compared with combustible sulfur in lignite which was brought toconstant weight in the air.Science Code : 912Key Words : Desulphurization, coal, hydrogen peroxide, selective oxidantPage Number : 75Adviser : Assoc. Prof Metin GÜRÜ