Ericson çevrimi ile çalışan bir soğutma makinasının tasarımı imali ve performans etkileri
Desing, manufacturing and performance test of a refrigerating device working with Ericson cycle
  1. Tez No: 196529
  2. Yazar: FATİH AKSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİT KARABULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Bu çalışmada, bir termal kompresör ve bir genişleme silindirinden oluşan birsoğutma makinesinin tasarımı, imalatı ve performans testleri yapılmıştır.Soğutma makinesinin termodinamik analizleri kullanılarak, rot çapı,maksimum basınç, kütle, çevrimlik iş ve çevrimlik soğutma oranının değişimleriincelenmiştir. Adyabatik genişleme analizi yapılarak, makinenin genişlemepistonu, giriş ve çıkış valflerinin krank açısına bağlı olarak değişimleri analizedilmiştir. Deneyler kompresör kullanılarak laboratuar koşullarında 0.5, 1.0,1.5, 2.0, 2.5, 3.0, 3.5, 4.0 bar kompresör basınçlarında gerçekleştirilmiştir.Uygulanan basınçlarda soğutma makinesinin ortam sıcaklığını sırası ile 5, 2, 0, -4, -6, -8, -11,-13 ºC'ye kadar düşürdüğü tespit edilmiştir.Bilim Kodu : 708Anahtar Kelimeler : Soğutma Makinesi, Ericsson çevrimiSayfa Adedi : 153Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Halit KARABULUT
Özet (Çeviri)
In this study, a refigerating device having a thermal compressor and expansioncylinder was designed, manufactured and tested. Using the thermodynamicanalysis, rod diameter, maximum pressure, mass, cyclic work and cyclic coolingratio of the refrigeration device variations were investigated. The variations ofexpansion piston, inlet and outlet valve depending on the crank angle wereanalyzed using adiabatic expansion analysis. Experiments were performed atlaboratory conditions using an compressor at 0.5, 1.0, 1.5, 2.0, 2.5, 3.0, 3.5 and4.0 bar pressure. It was obtained that decrease 5, 2, 0, -4, -6, -8, -11,-13 ºC in theambient temperature depending on the compressor pressure.Science Code : 708Key Words : Refrigerating Device, Ericsson cyclePage Number : 153Adviser : Prof. Dr. Halit KARABULUT