Çakır dağı (Merzifon) florası
Flora of Çakır mountain (Merzifon)
- Tez No: 196554
- Danışmanlar: PROF. DR. MECİT VURAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Çalışma alanı, Merzifon ilçesi sınırları içerisinde yer alan Çakır dağıdır.Alandan toplanan 450 bitki örneğinin değerlendirilmesi sonucu 36 familyaya ait131 cins ve 195 tür ve türaltı takson tespit edilmiştir. 18 takson endemik olupendemizm oranı % 9,23'dür. Taksonların fitocoğrafik bölgelere göre dağılımışu şekildedir. İran-Turan 23 (% 11,8), Avrupa-Sibirya 12 (% 6,1) , Akdeniz 10(% 5,1) ve geniş yayılışlılar ile fitocoğrafik bölgesine karar verilemeyenler ise150 (% 76,9)'dir.Bilim Kodu : 401.03.04Anahtar Kelimeler : Flora, Çakır Dağı, AmasyaSayfa Adedi : 72Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Mecit VURAL
Özet (Çeviri)
The area consist of Çakır mountain which is situated Amasya Provence. In thisstudy 450 plant specimens were collected. The flora of this research areacomposed of 36 families 131 genera and 195 taxa which are in specific andintraspecifik ranks. 18 taxa are endemic (9,23 %). 1 taxon is belong toGymnospermae and 194 taxa are belong to Angiospermae. Phytogeographicalelements of the area are as follows: Irano- Turanian elements 23 (11,7 %),Euro-Siberian elements 12 (5,1), Mediterranean elements 10 (5,1 %), and theothers are 150 (76,9 %).Science Code : 401.03.04Key Words : Flora, Çakır Dağı, AmasyaPage Number : 72Adviser : Prof. Dr. Mecit VURAL