Deniz deşarjında seyrelme modellemesi
Modeling dilution of sea outfalls
  1. Tez No: 196556
  2. Yazar: MÜGE KANBER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LALE BALAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
Bu tez çalışmasında, derin deniz alıcı ortamına deşarj borusu sistemi ilebırakılan atığın yakın alan, uzak alan ve bakteriyel seyrelmelerini, atıksu bulutu genişliğini ve toplam seyrelme mesafelerini hesaplayanbilgisayar programları geliştirilmiştir. Deniz suyu alıcı ortamının suderinliği ile değişen ya da sabit olan su yoğunluğuna sahip olmasının,mevcut akıntı düzeninin ve akıntı hızının, difüzör borusunun akıntıyagöre konumunun, atık suyun toplam seyrelmesi üzerine olan etkileriincelenmiştir .Geliştirilen programlar, derin deniz deşarjı boyutlandırma veperformans problemlerinin hızlı ve güvenilir çözümüne olanaksağlamaktadır.Geliştirilen bilgisayar programları mevcut Anamur deniz deşarjsistemine uyarlanmıştır.Bilim Kodu : 624.02.03Anahtar Kelimeler : Seyrelme, deniz deşarjı, difüzör, modellemeSayfa Adedi : 152Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Lale BALAS
Özet (Çeviri)
In this study, computer programs that simulate the width of plume, thenear field, far field and bacterial decay dilutions of wastewaterdischarged into the ambient sea water by outfall systems have beendeveloped. The effects upon the total dilution of current pattern and itsspeed; the orientation of diffuser pipe according to the currentdirection; the density of the ambient sea water whether it is constant orvarying through the depth have been investigated.Computer programs are useful and reliable tools for the sea outfallsizing and performance problems.Developed computer programs have been applied to existent AnamurSea Outfall System.Science Code : 624.02.03Key Words : Dilution , sea outfall, diffuser, modellingPage Number : 152Adviser : Doc. Dr. Lale BALAS