Bilgisayar destekli parça tanıma sisteminin geliştirilmesi ve motor montajına uygulanması
Developing of computer aided part recognition system and implementation to engine assembly
- Tez No: 196564
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT GÜLESİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 233
Özet
B LG SAYAR DESTEKL PARÇA TANIMA S STEM N NGEL ŞT R LMES VE MOTOR MONTAJINA UYGULANMASI(Doktora Tezi)Adem Ç ÇEKGAZ ÜN VERS TESFEN B L MLER ENST TÜSÜEkim 2005ÖZETBu çalışmada, motor parçalarının yüz komşuluk ilişkileri ve niteliklerinintanınması ve Bilgisayar Destekli Tasarım (BDT) ortamında tanınan parçalarınmontajının yapılması amaçlanmıştır. Tanıma işleminde uzman sistem tekniğikullanılmıştır. Kullanıcı tarafından BDT ortamında oluşturulan motorparçalarının ilk önce program tarafından otomatik olarak STEP (Standard forthe Exchange of Product model data) dönüşümü yapılmış ve oluşturulan STEPdosyası yorumlanarak her bir yüze ait komşu yüzler ve nitelikler çıkarılmıştır.Nitelikler ve komşu yüzler sayesinde parça tanıma işlemi gerçekleştirilmiştir.Aynı zamanda, bir yazım editörü kullanılarak bir bilgi tabanı oluşturulmuştur.Bilgi tabanı ve parça tanıma işlemindeki yüz ilişkileri ve niteliklerikarşılaştırılarak parça ismi ve kural numarası bilgi tabanından tespitedilmiştir. Çizim, parça ismi ile veri tabanına kaydedilmiş ve çizime ait yüzkomşuluk ilişki matrisi ile temsil edilmiştir. Montaj aşamasında ise, kaydedilenparçalara ait referans yüzeyler belirlenmiş ve referans yüzeyler vasıtasıylaparçalar montaj dosyasına taşınarak BDT ortamında montajı yapılmıştır.Bilim Kodu : 708Anahtar Kelimeler : Parça tanıma, STEP, Motor montajıSayfa Adedi : 233Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Mahmut GÜLES N
Özet (Çeviri)
DEVELOPING OF COMPUTER AIDED PART RECOGNITION SYSTEMAND IMPLEMENTATION TO ENGINE ASSEMBLY(PhD Thesis )Adem Ç ÇEKGAZ UNIVERSITYINSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGYOctober 2005ABSTRACTIn this study, it is aimed that the parts of an engine are recognised through faceneighbourhood relations and attributes and that recognised parts are assembledin a Computer Aided Design (CAD) environment. Expert system technique hasbeen utilized in recognition procedure. Firstly, STEP conversion of the parts ofan engine designed by user in a CAD environment are automatically performedand neighbouring faces and the face attributes belonging to each face arederived by evaluating of the STEP file generated. Part recognition procedureare carried out by using those attributes and the neighbouring faces. Aknowledge base is also generated using a text editor. Comparing the facerelations and the attributes in the knowledge base and part recognitionprocedure, part name and the rule number are determined from the knowledgebase. Drawing is saved into the database with the name of the part and arerepresented in the Face Oriented Neighbourhood Relation Matrix. In theassembly stage, reference surfaces belonging to saved parts are determined andthey are assembled by moving into the assembly file through reference surfacesin a CAD environment.Scientific Code : 708Key Words : Part recognition, STEP, Engine assemblyPage Number : 233Adviser : Prof. Dr. Mahmut GÜLES N