Rüzgar enerjisi ile eletrik üretimi
Generation of electricity using wind energy
  1. Tez No: 196570
  2. Yazar: SEYFULLAH UĞUZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FADIL ÇELİKKOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Yenilenebilir enerji kaynaklarından rüzgar enerjisi, çevreyi kirleten fosilkökenli yakıtların tükenme eğilimine girmesi ile daha da önem kazanmış vebu konudaki çalışmalara da hız verilmiştir. Ayrıca klim değişikliğine nedenolan sera gazlarının 1997 yılı Kyoto Protokolü ile azaltmak için çalışmalarahız verilmiştir. Önemi gittikçe artan rüzgar enerjisi konusunda dünyadakison 15 yıldaki gelişmeler maliyetleri % 50 oranında azaltmıştır. Ülkemizdede Yenilenebilir Enerji Kaynakları Kanununun çıkması ile bu konudakiçalışmalar hız kazanacaktır. Rüzgar enerjisi ile elektrik üretmedeavantajlarından dolayı sabit mıknatıslı makinelerin kullanımıyaygınlaşmıştır. Bu çalışmada, bir evin ihtiyacını karşılayacak kadarelektrik üretmek amacıyla sabit mıknatıslı bir rüzgar türbini imal edilmesihedeflenmiştir. Üç kanatlı, yatay eksenli, direk jeneratöre bağlı, eksenelakılı, sabit neodyum mıknatıslı ve çıkışta doğrultucu devresi olan rüzgartürbini tasarlanarak imalatı yapılmıştır. Çıkış güç değerleri kaydedilerek,sabit mıknatıslı makinelerin yapıları araştırılmıştır. stenilen güç değerielde edilerek verimin nasıl artırılabileceği görülmüştür.Bilim Kodu : 608.01.05Anahtar Kelimeler : Rüzgar Türbini, Yenilenebilir Enerji, Sabit MıknatıslıEndüksiyon JeneratörSayfa Adedi : 147Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. Fadıl ÇEL KKOL
Özet (Çeviri)
Wind energy, one of the renewable energy sources is becoming importantbecause of the diminished fossil fuel reserves. In recent years the use and thedevelopment of the wind energy has grown up extensively. After 1977 Kyotoprotocol, the developed countries reduced the energy obtained through the useof fossil fuels and the gasses produced that caused intense climatic changes allover the earth. The increase of the wind energy studies and researches reducedthe manufacturing and installation costs of the wind energy equipment byalmost 50 % in the last 15 years. When the Renewable Energy SourcesRegulation are completed, in Turkey, the studies in wind energy will further beaccelerated. The advantages offered by the wind energy has spread up the use ofpermanent-magnet generators.In this thesis, it is aimed that the design and construction of a wind energysystem complete with its wind turbine and its generator which will be sufficientfor the electrical needs for dwelling. In addition the work of the constructionalfeatures, the output power-speed variation and efficiency of a permanent-magnet generator are also investigated.Science Code : 608.01.05Key Words : Wind Turbine, Renewable Energy, Permanent Magnet GeneratorPage Number: 147Adviser : Asistant Profesor Fadıl ÇEL KKOL