Doğal gazın özellikleri, kullanım alanları, çevre ve ekonomik yönden incelenmesi
Properties, usage areas, enviromental and economic assesment of natural gas
  1. Tez No: 196571
  2. Yazar: ŞAFAK ATAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HİKMET DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmada, doğal gazın özellikleri, depolama teknikleri, diğer yakıtlarlakarşılaştırılması ve enerji kaynakları arasındaki yeri hakkında araştırmalaryapılmıştır. Araştırmalar sonucunda doğal gazın depolanmasına duyulanihtiyaç ve bunun sonucunda elde edilecek ekonomik kazançtan bahsedilmiştir.Ayrıca doğal gazın diğer yakıtlarla karşılaştırıldığında daha verimli ve çevrecibir yakıt olduğu sonucuna varılmıştır. Doğal gazın sadece ısıtma alanında değilsoğutma ve elektrik üretiminde de başarı ile kullanılabileceği sonucunavarılmıştır.Bilim Kodu :Anahtar Kelimeler : Doğal Gaz, Sıvılaştırılmış Doğal Gaz(LNG), DepolamaSayfa Adedi : 81Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Hikmet DOĞAN
Özet (Çeviri)
In this study, specifications of natural gas, storage techniques, comparison ofnatural gas with other fuels and its place in energy were investigated. In the endof the study, need for storing natural gas and economical benefits of storingnatural gas are mentioned. Besides it is concluded that natural gas is moreefficient, and more environment-friendly relative to other fuels. It was alsoconcluded that natural gas cannot only be used in heating but also in coolingand producing electricity successfully.Science Code :Key Words : Natural gas, Liquefied Natural Gas (LNG), StoragePage Number : 81Adviser : Prof. Dr. Hikmet DOĞAN