Müstakil toplu konutta farklı sosyo-ekonomik düzeye bağlı olarak kazandırılan cephe kimliği
Gaining facade identity in private mass houses according to different socio-economic status
  1. Tez No: 196575
  2. Yazar: DİLŞAD ÖYKÜ TAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYSU BAŞKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu çalışmada son onbeş yıl içerisinde Ankara'nın banliyölerinde inşaedilmiş bazı müstakil toplu konut örnekleri ele alınarak, kullanıcınınkullanım süresince konutlarına yapmış olduğu değişikliklerden dışcepheye yansıyanlar ?kimliklendirme? başlığı altında incelenmiştir.Çalışmada amaç; kullanımdan kaynaklanan ve tamamen estetik kaygıile gerçekleştirilen müdahalelerde kullanılan malzeme ve yorumlarıdeğerlendirmeye yöneliktir. Birçok örnekte, toplu konutun birbirini takliteden kimliksiz (kullanıcı kimliğini yansıtmayan) tavrına karşın, dışmekan düzenlemelerinde ortaya konan bu müdahalelerin, kullanıcılarınekonomik düzeyleri ve kişisel tercihlerine bağlı olarak çeşitlendiğigörülmüştür. Çalışmada savunulan; gelir düzenin artması durumunda,kullanıcının konutunu tanınamaz hale getirdiği yönündedir ki bu durum,kimliksizliğin diğer bir tarifi olan özgünün tanınamaması halidir.Bilim Kodu : 601 01 00Anahtar Kelimeler : Müstakil Toplu Konut, Kimlik, Cephe, DeğişimSayfa Adedi : 128Tez Yöneticisi : Doç.Dr. Aysu BAŞKAYA
Özet (Çeviri)
In this study, the alterations that the dwellers applied on the facades oftheir private mass houses in Ankara?s suburbs in last 15 years areexamined under the title of ?identification?. The objective of this studyis to evaluate the constructional materials and some methods that areused in the alterations that result from the functional needs andaesthetic concerns. In many examples, as a reaction to the similar,uniform look of the mass houses replicating each other, the alterationsthat are exposed in the facades of the houses seems to represent theeconomics status and personal preferences of the users. It isdiscussed in this study that, as the income status increases, the usertends to transform his/her house into a complete new image and this isa disability of recognizing the original which is another condition oflack of identity.Science Code : 601 01 00Key Words : Private Mass Housing, Identity, Facade, AlternationPage Number : 128Adviser : Assoc.Prof.Dr. Aysu BAŞKAYA