Farklı yüzey astarları ile kaplanmış drenaj özelliği bulunan kalıpların betonun bazı fiziksel özellikleri üzerine etkileri
The effects of formworks coated by different surface lining and having drainage properties on the some physical characteristics of concrete
- Tez No: 196585
- Danışmanlar: PROF.DR. METİN ARSLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yapı Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 224
Özet
FARKLI YÜZEY ASTARLARI LE KAPLANMIŞ DRENAJ ÖZELL ĞBULUNAN KALIPLARIN BETONUN BAZI F Z KSEL ÖZELL KLERÜZER NE ETK LER(Doktora Tezi)Serkan SUBAŞIGAZ ÜN VERS TESFEN B L MLER ENST TÜSÜEkim 2005ÖZETBu çalışmanın amacı; farklı yüzey astarları ile kaplanmış drenaj özelliğibulunan kalıpların betonun bazı fiziksel özellikleri üzerine etkileriniaraştırmaktır.Kalıpların betonun fiziksel özellikleri üzerindeki etkilerinin incelenmesiamacıyla, araştırma sürecinde; 2 m yükseklik, 1 m genişlik ve 15 cmkalınlığında üç adet perde duvar kalıbı hazırlanmıştır. Hazırlanan perdeduvar kalıplarından 2 adetinin yüzeyinde drenaj kanal ve delikleriaçılarak Zemdrain ve SB-20 geotekstil kalıp astarları ile kaplanmıştır.Diğer kalıp yüzeyinde ise hiçbir işlem yapılmaksızın referans olarakkullanılmıştır. Hazırlanan kalıplara C20 betonu yerleştirilerek vibratör ilesıkıştırılmıştır.Kalıptan çıkarılan beton bloklar üzerinde, Schmidt çekici ile yüzeysertliği, radyoaktif yöntemle beton yoğunluğu, yüzeyde kopmadayanımı, doğrudan çekme dayanımı ve yüzeyde hava boşluğu miktarıdeneyleri, beton bloklardan alınan karot numuneler üzerinde ise basınçdayanımı, statik elastisite modülü, poisson oranı, yarmada çekmedayanımı, beton yoğunluğu, görünür boşluk oranı, ultrases geçiş hızı,karbonatlaşma derinliği, kapiler su emme ve aşınma dayanımı deneylerigerçekleştirilmiştir.Sonuç olarak, beton bloklar ve bunlardan alınan karot numunelerüzerinde ölçülen bütün özellikler bakımından Zemdrain ve SB-20geotekstil astarla kaplı kalıpların, astarsız kontrplak yüzeyli kalıba göredaha iyi sonuçlar verdiği, astarsız kontrplak yüzeyli kalıbın en düşükperformansa sahip olduğu, SB-20 astarlı drenaj özelliği bulunan kalıbınise en yüksek performansa sahip olduğu görülmüştür.Bilim Kodu : 2251101Anahtar Kelimeler : Beton, kalıp, dayanıklılık, astar, drenajSayfa Adedi : 201Tez Yöneticisi : Prof.Dr.Metin ARSLAN
Özet (Çeviri)
THE EFFECTS OF FORMWORKS COATED BY DIFFERENT SURFACELINING AND HAVING DRAINAGE PROPERTIES ON THE SOMEPHYSCAL CHARACTERISTICS OF CONCRETE(PhD Thesis)Serkan SUBAŞIGAZI UNIVERSITYINSTUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGYOctober 2005ABSTRACTThe purpose of this study is to investigate the effects of formworks;covered by different surface lining and having drainage properties; onthe some physical characteristics of concrete.During the investigation period; to determine the effects of formworkson the physical properties of concrete; tree curtain wall formworks;having 2 m height, 1 m width and 15 cm thickness; were prepared.Drainage channels and holes were formed on the surfaces of the twocurtain wall formworks. One of them was coated with SB-20 typegeotextile and the other one coated with Zemdrain formwork lining. Thethird formwork was used as reference without any surface coating anddrainage holes and chanels. C20 concrete was placed to the preparedformworks and compacted with vibration.On the concrete blocks extracted from the formworks; surfacehardness with Schmidt hammer, concrete density with radioactivemethod, pull out strength, pull off strength and surface blow holes ratiotest were carried out. On the core samples taken from the concreteblocks compressive strength, static elasticity module, Poisson ratio,tensile splitting strength, concrete density, apparent void ratio, pulsevelocity, carbonation depth, capillary water absorption and abrasionresistance tests were also performed.Consequently; according to all measured properties on the concreteblocks and core samples taken from these blocks; formworks coatedby Zemdrain and SB-20 lining gave better results with respect toplywood formwork without lining. It was seen that; plywood formworkwithout lining has the least performance on the contrary formworkcoated by SB-20 having drainage properties shown the highestperformance.Science Code : 2251101Key Words : Concrete, formwork, durability, lining, drainagePage Number : 201Adviser : Prof.Dr.Metin ARSLAN