Güdümlü füze modeli parametrelerinin lineer olmayan kestirim yöntemleri ile tayini
Determination of guided missile parameters using nonlinear parameter estimation methods
  1. Tez No: 295285
  2. Yazar: ELÇİN ASLANOV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CAN ÖZSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sistem Dinamiği ve Kontrol Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmada lineer olmayan güdümlü füze sisteminin bilinmeyen parametrelerinin lineer olmayan grey-box ve lineer olmayan arx model yapıları kullanılarak parametre kestirimi yapılmıştır. Bilinmeyen model tayini için lineer olmayan en küçük kareler yaklaşımı kullanılmıştır. Lineer olmayan parametre kestirimi problemi kısıtlamasız bir kuadratik programlama problemi olarak ele alınmıştır. Ele alınan güdümlü füze sistemi 10 giriş, 5 çıkış ve 7 sabit, tayin edilecek 16 serbest parametreden oluşur. Lineer olmayan Gery-Box modelin parametreleri, kısıtlamasız optimizasyon problemlerinin çözümünde kullanılan Gauss-Newton, Levenberg-Marquardt ve Trust-Region yöntemleri uygulanarak elde edilmiştir. Lineer olmayan ARX model, Wavenet ve Sigmoidnet fonksiyonları kullanılarak oluşturulmuştur. Sonuçları literatürdeki çalışmalarla karşılaştırdığımızda, önerilen yöntemlerle geliştirilen optimizasyon analizleri, mühendislik açısından yeter yakınsaklığı sağladığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study,the guided missile system unknown parameters determined using nonlinear Grey-Box and nonlinear ARX models. Nonlinear least square optimization method used to obtain unknown model parameters. Also nonlinear parameter estimation problem is a unconstrained quadratic programming problem. In our system, there are 10 inputs, 5 outputs, 7 fix parameters and 16 free parameters which are estimated using optimization methods. Grey-Box model parameters obtained by applying unconstrained optimization methods which are Gauss-Newton, Levenberg-Marquardt and Trust-Region methods. Nonlinear ARX model created by using Wavenet and Sigmoidnet functions. The comparison of the results with the exampes given in the literature was in a good agreement.