Hava aracı istikamet bilgisi üreten cayro sistemlerinin bilgisayar destekli test ve kontrolü
Computer based test and control of the aircraft directional gyro systems
- Tez No: 196659
- Danışmanlar: DR. NURSEL AKÇAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
iiiHAVA ARACI İSTİKAMET BİLGİSİ ÜRETEN CAYRO SİSTEMLERİNİNBİLGİSAYAR DESTEKLİ TEST VE KONTROLÜ(Yüksek Lisans Tezi)Atınç ÖZKAYAGAZİ ÜNİVERSİTESİFEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜMart 2006ÖZETGünümüz hava araçlarında seyrüsefer sistemi olarak kullanılan CG-130modeli istikamet cayroları, yapısal özellikleri ve sık kullanımlarınedeniyle test ve onarım işlemine sürekli ihtiyaç duyulan sistemlerdir.Herhangi bir arıza yada kontrol amacıyla hava aracı üzerinden sökülerekatölye ortamında işlem gören cayrolar, arızalarının giderilmesi sonrasıhava aracı üzerine yeniden monte edilmeden önce test ve kalibrasyonişlemine tabi tutulmak zorundadırlar. Bu çalışmada CG-130 modeliistikamet cayrolarının test ve kontrolünde kullanılacak bir test cihazıtasarımı açıklanmış, yapılan tasarımın uygulanması sonrasıgerçekleştirilen bilgisayar kontrollü test cihazının özellikleri veçalışması incelenmiş, gerçekleştirilen test cihazının doğruluğu vekullanımı konusunda yapılan karşılaştırmalar üzerinde durulmuştur.Bilim Kodu : 916.1.034Anahtar Kelimeler : CG-130, İstikamet CayrosuSayfa Adedi : 138Tez Yöneticisi : Öğr. Gör. Dr. Nursel AKÇAM
Özet (Çeviri)
ivCOMPUTER BASED TEST AND CONTROL OF THE AIRCRAFTDIRECTIONAL GYRO SYSTEMS(M.Sc. Thesis)Atınç ÖZKAYAGAZI UNIVERSITYINSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGYMarch 2006ABSTRACTCG-130 type directional gyro systems used as a navigation system onthe aircraft are always required to be tested and repaired due to theirdesign specification and frequent use. Gyro systems that are removedfrom the aircraft and put under operation on the shop environment forrepair and control action, should be tested and calibrated after beingrepaired just before they are reinstalled to the aircraft. In this thesis, thedesign of a test set which will be used in the test and control action ofCG-130 type directional gyro systems is explained, the characteristicsand functions of computer based test set which is manufactured afterthe application of the design, are studied and comparisons on theaccuracy and usage of the manufactured test set design are discussed.Science Code : 916.1.034Key Words : CG-130, Directional GyroPage Number : 138Adviser : Dr. Nursel AKÇAM